Významné evropské výstavy, na které se můžeme těšit v roce 2021 – část II

Přestože situace v oblasti koronavirových omezení stále trvá, neznamená to, že si nemůžeme plánovat návštěvu některé z významných evropských výstav, které pro letošní sezónu doporučují experti z aukční síně Christie´s. Celkem 12 výstavních projektů představujeme ve třech pokračováních. V druhé části tedy další 4 tipy na výlety za uměním:

 1. Sophie Taeuber-Arp: Living Abstraction, Kunstmuseum Basel, Bazilej, Švýcarsko
  (
  od 20. března 2021)

Švýcarská umělkyně Sophie Taeuber-Arp, (1889 – 1943), byla průkopnicí osobité formy abstrakce, spojující prvky dadaismu, konstruktivismu a geometrické abstrakce. Součástí jejího díla jsou malby, sochy, textilní návrhy, návrhy nábytku, interiérů i staveb. Jako mnoho umělkyň 20. století byla i Taeuber-Arp zastíněna svým slavnějším manželem, kterým byl dadaistický sochař, malíř a básník Jean (Hans) Arp. Obsáhlá retrospektiva představující více než 250 děl, vznikla ve spolupráci s Muzeem moderního umění v New Yorku a Tate Modern v Londýně. Jejím cílem je projevit uznání umělkyni, která je jednou z významných představitelek klasické moderny.

 

 1. Dürer’s Journey: Travels of a Renaissance Artist (Dürerova cesta: Cestování renesančního umělce), National Gallery, Londýn
  (od 6. března 2021)

Londýnská Národní galerie uvádí, že jde o první výstavu, která zkoumá, jak cestování ovlivnilo uměleckou dráhu německého malíře z 15. století Albrechta Dürera, který při cestách přes Alpy vozil italskou renesanci do severní Evropy. Přehlídka dává příležitost uvidět zblízka některá Dürerova mistrovská díla, jako např. obraz Kristus mezi lékaři (zapůjčka z muzea Thyssen-Bornemisza v Madridu), které Dürer údajně namaloval během pěti dnů v Benátkách jako dárek pro renesančního umělce Giovanniho Belliniho, nebo Madonu s dítětem (z Národní galerie umění ve Washingtonu, DC), ve kterém se Dürer spojil nizozemský a benátských styl malby.

 

 1. Otevření Muzea Edvarda Muncha v Oslu, Norsko
  (Datum otevření bude teprve oznámeno.)

Dlouho očekávané otevření Munchova muzea – jedné z největších světových institucí věnovaných jedinému umělci, by mělo proběhnout letos na jaře.  V nové budově o rozloze 26 000 metrů čtverečních, která se nachází v pobřežní oblasti norského hlavního města Oslo, bude umístěna sbírka muzea obsahující přibližně 42 000 uměleckých děl a předmětů, které slavný norský malíř a grafik Edvard Munch (1863- 1944) městu odkázal. Po otevření bude vystaveno více než 220 Munchových děl, včetně ikonických obrazů Výkřik, Nemocné dítě nebo Vampír. Muzeum také představí díla jiných modernistických a současných umělců.

 

 1. Picasso Ibero, Centro Botín, Santander, Španělsko
  (
  do 1. května 2021)

V tvůrčí dráze Pabla Picassa téměř neexistuje období, které by ještě nebylo dostatečně prozkoumáno nebo nebylo předmětem nějaké výstavy. Jednou ze vzácných výjimek je vliv iberského (staro-španělského) umění na Picassovu tvorbu, který se stal tématem výstavy v kulturním Centro Botín ve městě Santander.na severo-západě Španělska. Expozice ve futuristické stavbě od světově známého italského architekta Renzo Piana představí vedle iberských předmětů, které Picassa inspirovaly, také řadu dalších děl z celé umělcovy kariéry, od bronzových a kamenných soch po malovanou keramiku.

 

Zdroj: Christie´s


Summary

Although the coronavirus restrictions concerning travelling still persists, this does not mean that we cannot plan to visit some of the significant European exhibitions recommended for this season by the Christie´s auction house. We present a total of 12 exhibition projects in three sequels. In the second part, there are the following four more tips for art trips:

 1. Sophie Taeuber-Arp: Living Abstraction, Kunstmuseum Basel, Switzerland
  (
  starting on May 20, 2021)

A large retrospective of more than 250 works was realized in collaboration with the Museum of Modern Art in New York and Tate Modern in London. Its goal is to show appreciation to the artist, who is one of the important representatives of classical modernism.

 1. Dürer’s Journey: Travels of a Renaissance Artist, National Gallery, London
  (starting on March 6, 2021)

According to the London National Gallery it is the first exhibition to examine how travelling influenced the artistic career of the 15th-century´s German painter Albrecht Dürer who brought the Italian Renaissance to Northern Europe by crossing the Alps several times.

 1. Opening of the Edvard Munch Museum in Oslo, Norway
  (Opening date to be announced.)

The long-awaited opening of the Munch Museum – one of the world’s largest institutions dedicated to a single artist – should take place this spring. The new 26,000-square-meter building, will house the museum’s collection, containing approximately 42,000 works of art and other objects bequeathed to the Norwegian capitol by the famous painter and graphic artist Edvard Munch (1863-1944).

 

 1. Picasso Ibero, Centro Botín, Santander, Spain
  (
  starting on May 1, 2021)

The exhibition in a futuristic building by the world-famous Italian architect Renzo Piano will present, in addition to the Iberian objects that inspired Picasso, a number of other works from the artist’s career, from bronze and stone sculptures to painted pottery.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..