Chaplinův Kid dostane jako dárek k 100. narozeninám nové soundtracky

První dlouhometrážní film Charlieho Chaplina The Kid měl premiéru právě před sto lety v lednu 1921. Chaplin byl v té době již známý jako hvězda americké filmové grotesky. Díky svému výjimečnému talentu a extrémní píli se mu podařilo do té doby málo uznávaný žánr s lacinými gagy povýšit na umění a vytvořit filmy, které dnes patří ke světovému kulturnímu dědictví. Tajemství Chaplinova úspěchu je v tom, že přinesl univerzální příběhy, které uměl ztvárnit s lehkostí a nadhledem v kombinaci směšnosti a dojemnosti. Jeho hrdina je outsider s velkým srdcem, který chytře a neohroženě bojuje s nepřízní osudu. Chaplin se přitom nebál dotknout se sociálních nebo politicky závažných témat a jasně deklaroval své postoje. Jeho sdělení jsou přitom srozumitelná divákům bez ohledu na národnost nebo věk. Láska, přátelství, statečnost, empatie nebo lidská důstojnost jsou v jeho filmech hodnoty vítězící nad mocí, penězi i nepřízní osudu. Poselství Chaplinových filmů platí obecně, ale v  současné nelehké době je správné si ho obzvlášť připomenout.

Melodramatický příběh, ve kterém se ošuntělý tulák obětavým a svérázným způsobem ujme odloženého dítěte, se promítal ve více než v 50 zemích a přinesl svému tvůrci celosvětový úspěch. Nadčasovost tématu spolu s hereckým koncertem Chaplina a tehdy jen 4-letého Jackie Coogena v roli nalezence Kida dodnes neztratil nic ze svého kouzla. Chaplinův univerzální talent se u pozdějších zvukových filmů projevoval i tím, že k nim skládal i hudbu. Pro Kida to ovšem ještě neplatí. Jako dárek k jubileu a osvěžení snímku chystá proto distribuční společnost Aerofilms doprovodit jeho promítání třemi novými originálními soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho. Původně plánovaný termín uvedení filmu s novými soundtracky do kin přesně v den stého výročí 21. ledna 2021 se však vzhledem ke koronavirovým opatřením bohužel musel prozatím odložit.

Na Chaplinovu komediálně sentimentální strunu je ovšem možné se naladit už teď. Virtuální videopůjčovna Aerovod nabízí dvě další úspěšné grotesky s neodolatelným tulákem s buřinkou, knírkem a hůlkou ke zhlédnutí z pohodlí domova. Ve filmu Psí život pomáhá Charliemu jeho věrný psí přítel Scraps získat srdce milované dívky. Půlhodinová groteska, někdy označovaná jako první filmové umělecké dílo vznikla v roce 1918 a je jedním filmů, které předznamenaly pozdější úspěch Kida.

Další snímek v nabídce Aerovodu je film Cirkus z roku 1928, ve kterém se tulák dostane během honičky omylem do cirkusového šapito a diváky přitom natolik upoutá, že získá cirkusové angažmá. Tento kinematografický klenot je zajímavý i tím, že Chaplin za něj získal zvláštní cenu za „herecký výkon, scénář, režii a produkci“ v úplně prvním ročníku cen americké filmové akademie v roce 1928.

Filmy Psí život a Cirkus se také objeví v online kině Moje kino LIVE v neděli 31. Ledna 2021 od 18.00 hod.

Text: Soňa Šálková


Summary

Charlie Chaplin’s first full-length film The Kid, was premiered just 100 years ago in January 1921. At the time, Chaplin was already known as the star of American slapstick. Thanks to his exceptional talent and extreme diligence he managed to elevate a genre with cheap gags to artwork and create movies that belong to the world’s cultural heritage. The melodramatic silent film drama The Kid, in which a shabby tramp takes care of a foundling baby, was screened in more than 50 countries and brought worldwide success to its creator. The timelessness of the theme, together with the brilliant acting of Chaplin and then only 4-year´s-old Jackie Coogan in the role of Kid, has not lost any of its charm to this day. As a gift for the jubilee and refreshment of the film, the distribution company Aerofilms is therefore going to accompany its screening with three new original soundtracks by the Czech musicians – jazz trumpeter Laco Déczi, femipunk band Mucha and beatboxer Nasty. Unfortunately, due to coronavirus measures, the originally planned date of the release with new soundtracks in cinemas on the day of the centenary of January 21, 2021 had to be postponed.

Nevertheless, the Aerovod virtual video rental offers two other successful movies with an irresistible tramp for home screening. In Dog´s Life, Charlie’s faithful dog friend Scraps helps to win the heart of a beloved girl. The half-hour lasting film , sometimes referred to as ´cinema’s first total work of art´, was released in 1918.

Another film in Aerovod’s offer is The Circus from 1928, in which a tramp accidentally gets into a circus tent during a chase and becomes an accidental cirkus star. At the 1st Academy Awards Chaplin was given a special trophy ´For versatility and genius in acting, writing, directing and producing´ in 1928.

The Dog´s Life and The Circus will also appear in the online cinema Moje kino LIVE on Sunday, January 31 from 6 p.m.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..