Výstava Josef Sudek: Mistr Zenu

Výstava Josef Sudek: Mistr Zenu

Kurátorky Lucie Mlynářová a Emma Hanzlíková,    foto© PetrSalek.com

Minimalistická výstava v Ateliéru Josefa Sudka na pražském Újezdu se zaměřuje na méně známou stránku osobnosti slavného fotografa – jeho vztah k asijskému umění a zenové filosofii. Dřevěná stavba bývalého Sudkova ateliéru ukrytá  v zeleni vnitrobloku se na léto proměnila v japonský čajový altán. Expozice s názvem Josef Sudek: Mistr Zenu: Chvála stínu má pouhých 15 exponátů.

Téměř rovným dílem jsou tu zastoupeny originální černobílé fotografie a japonské dřevořezy, původně ze sbírky asijského umění Josefa Sudka. Je dost málo známé, že Josef Sudek sbíral asijské umění již od 30. let minulého století. Konvolut asi 80 japonských dřevořezů a japonských a čínských tušových maleb po Sudkově smrti přešel do sbírek Národní galerie, která teď některé z nich zapůjčila na výstavu.  Z vystavených fotografií nejvíce upoutá triptych Sudkových meditativních zátiší v duchu japonské estetiky. Jejich účinek ještě zvyšuje skutečnost, že dvě z nich jsou ohořelé v důsledku požáru ateliéru v roce 1985. Podle tvůrců výstavy tak fotografie dostávají další rozměr v duchu estetiky wabi-sabi hledající dokonalost v nedokonalosti.

Foto Josef Sudek, repro PetrSalek.com

Iniciátorka a autorka výstavního projektu Emma Hanzlíková při vernisáži výstavy řekla:  „Tato budova mi vždy připomínala japonskou zahradu. To, že k ní musíte jít vinutou zarostlou cestičkou a vstoupíte do prostoru s dělenými okny, vás navodí na zenový obřad pití zeleného čaje…….

foto© PetrSalek.com

Přestože to byla hlavně fotokomora a ateliér fotografa Josefa Sudka, pokusili jsme se přetvořit to tu na oduševnělou zenovou čajovnu. Hlavní prostor není věnován japonským dřevořezům, je to hra na japonskou instalaci, kde se výtvarné umění instaluje do toponomy, což je naše česká alkovna –takový výklenek. Společně s rohožemi tatami to tvoří platformu – sochařský element, který dodá prostoru úplně nový pocit v jiném světle i stínu. Navozuje atmosféru pro daný okamžik. Je to i o pomíjivosti a okamžik je důležitý. Budu ráda, když se vyzujete, chvíli si na tatami sednete a budete rozjímat“.

Rozjímat nad propojením osobnosti a díla Josefa Sudka (1896-1976) s asijským uměním a filosofií je možné na výstavě v Ateliéru Josefa Sudka až do 23. srpna 2023.

Text: Soňa Šálková

Summary

The minimalist exhibition at the Atelier Josef Sudek in Prague’s Újezd focuses on a lesser-known side of the famous photographer’s personality – his relationship to Asian art and Zen philosophy. The wooden building of Sudek’s former studio, hidden in the greenery of the courtyard, has been transformed into a Japanese tea pavilion.

The exhibition entitled Josef Sudek: Master of Zen: In Praise of Shadows has only 15 exhibits. Original black-and-white photographs and Japanese woodcuts, originally from Josef Sudek’s collection of Asian art, are represented almost equally here. Three of the Sudek´s meditative still lifes in Japanese aesthetics are the most eye-catching. Their effect is further enhanced by the fact that two of them are charred as remains of a studio fire in 1985. According to the creators of the exhibition, the photographs thus gain another dimension in the aesthetics of the wabi-sabi style, seeking perfection in imperfection.

 

The connection between the personality and work of Josef Sudek (1896-1976) with Asian art and philosophy can be contemplated in the Josef Sudek Studio until August 23, 2023 while sitting on the original tatami mats.

Foto Josef Sudek, repro PetrSalek.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..