Hledá se mistrovské dílo, o kterém rozhodují diváci

Hledá se mistrovské dílo, o kterém rozhodují diváci

Ojedinělý výstavní projekt probíhá již od loňského října v Galerii moderního umění (GMU) v Hradci Králové. Jeho autoři vybrali z depozitáře celkem 214 obrazů, které prezentují na výstavě Hledá se mistrovské dílo. Nejedná se však o běžnou přehlídku prací ze sbírkového fondu galerie, ale spíš o průzkum diváckého vnímání. Každý návštěvník dostane před vstupem do výstavy dvě trojice žetonů, kterými může vyjádřit své preference odpovědí na dvě otázky: Které obrazy byste chtěl/a mít ve stálé sbírce a které byste chtěl/a mít doma? Prakticky poprvé u nás tak dostává návštěvník možnost aktivně projevit svůj názor na vystavená díla a hlasovat vhozením žetonu do boxu s číslem zvoleného obrazu. Z hlasovacích boxů skrytých pod dřevěnou lištou s popiskami se žetony každý týden vybírají a spolu s návštěvnickými dotazníky slouží ke konečnému vyhodnocení projektu.

„V loňském roce jsme oslavili 70 let od založení naší galerie a to byla příležitost zamyslet se nad tím, co máme v depozitářích a co z toho odpovídá vkusu současného publika. Jestli to, co my historici umění považujeme za kvalitní a významné, je lákavé i pro současného návštěvníka, uvedl historik umění a kurátor výstavy Tomáš Kolich na nedávné komentované prohlídce výstavy.

Při výběru obrazů z celkového sbírkového fondu asi 1300 obrazů autoři dbali na rovnoměrné zastoupení jednotlivých časových období od 18.století až po současnost. Zároveň se snažili se o tematickou různorodost vystavených děl tak, aby výsledný výběr byl žánrově pestrý a obsahoval portréty, krajiny, zátiší nebo abstraktní malby. Přibližně polovina obrazů je přitom od známých a uznávaných tvůrců, zbytek od méně známých, často regionálních a někdy dokonce anonymních autorů.

Myšlenka na uspořádání výstavy přitom vychází z tzv. recepční teorie, vzešlé v 70. letech 20. století z oblasti literárních věd. Podle ní je divákovo vnímání uměleckého díla ovlivňováno dobovým vkusem. Někteří autoři tzv. předběhnou svou dobu a uznání se dočkají až v pozdějším časovém horizontu. Důležité je také prostředí, kde je obraz umístěn, i osobnost diváka a jeho představivost a úroveň vnímání.

Výstava již běží delší dobu a má první mezivýsledky z letošního února, které jasně naznačují některé favority. Konečné vyhodnocení, čerpající i z návštěvnických dotazníků získaných do konce února, pak Tomáš Kolich zpracovává do knižní podoby. Knihu chce představit veřejnosti koncem května u příležitosti Muzejní noci 2024.

Tomáš Kolich

„Výstava má pro mě dva cíle. Ten první – deklarovaný – nám ukáže divácky nejvíce oceňovaná díla. Ten druhý má sloužit k zintenzivnění diváckého zážitku a zkušenosti s dílem. Odpovědi z dotazníků představují cenný soubor dat, který nám do budoucnosti pomůže při úvahách o atraktivnosti výstavy a dá nám víc informací o naší cílové skupině“, říká Tomáš Kolich.

Výstavu Hledá se mistrovské dílo je možné navštívit v Galerii moderního umění v Hradci Králové do 26.května 2024. Více informací: www.galeriehk.cz

Text: Soňa Šálková     Foto© Petr Šálek (petrsalek.com)

 

Summary

A unique exhibition has been ongoing since the last October in the Gallery of Modern Art (GMU) in Hradec Králové. A total of 214 paintings from the despository are presented at the exhibition The Search for a Masterpiece. By dropping six chips of two colors the visitors can express their preferences by answering two questions: Which paintings would you like to have in the permanent collection and which painting would you like to have at your home? The resulting survey of the audience’s perception to be presented during the Night of Museums in May 2024 will serve for future exhibition projects. The exhibition can be visited at the Gallery of Modern Art in Hradec Králové until May 26, 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..