Michal Gabriel vystavuje své sochy v Galerii Václava Špály

   Michal Gabriel vystavuje své sochy v Galerii Václava Špály

Michal Gabriel a kurátorka výstavy Lucie Pangrácová, foto Petr Šálek

Jeden z klasiků českého moderního sochařství a autor mnoha plastik ve veřejném prostoru Michal Gabriel (*1960), z nichž asi nejznámější je smečka stylizovaných kočkovitých šelem nebo figury s prodlouženýma rukama, vystavuje výběr ze své tvorby v pražské Galerii Václava Špály. Expozice soch je v této výstavní síni neobvyklá, protože prostory jsou limitovány úzkými průchody do suterénu a prvního patra galerie. Přesto je na výstavě několik monumentálních plastik. Nejrozměrnější z nich je 5 metrů dlouhá socha žraloka, kterou se jen díky simulaci na 3D modelu výstavy podařilo dopravit do prvního patra oknem z Národní třídy. Podle slov kurátorky výstavy Lucie Pankrácové tak zafungovalo tvrzení, že „omezení mohou být výzvou a přínosem“. Obrovská socha z polyesterové pryskyřice, jejíž povrch je jako u mnoha dalších Gabrielových soch posetý ikonickými strukturami ořechových skořápek, pluje prostorem před prosklenou stěnou do ulice. Iluzi akvária umocňují rostlinné plastiky na okolních stěnách.

Michal Gabriel, Galerie Václava Špály, výstava Tváří v tvar, foto© Petr Šálek

 

Nedostatek místa inspiroval Michala Gabriela k vytvoření série prací přímo pro aktuální výstavu. Miniaturní plastiky zavěšené na stěnách vznikly s použitím digitální technologie.

Miniatury z bílého polymeru zobrazují scény, do kterých jsou často zakomponované autorovy známé plastiky, tentokrát však umístěné do nového kontextu, do neobvyklých situací nebo prostředí. Díky digitálním nástrojům autor tematizuje krajiny a mísí realitu s fantazií. Může se stále vracet ke svým předchozím plastikám a využívat škálu nových možností. Říká, že v metaforickém smyslu pro něj není socha nikdy hotová.

Michal Gabriel, Galerie Václava Špály, výstava Tváří v tvar, foto© Petr Šálek

Celou výstavou se prolínají motivy, které jsou pro Gabrielovu tvorbu od 90. let stěžejní a on s nimi neustále pracuje a variuje ve formách. Stavebním prvkem nového prostorového sousoší Koberec se tak například stala socha Chodec z roku 1992. Deformací výškových os bylo možné vytvořit modely různých velikostí, které autor uspořádal v prostoru jako pomyslný koberec.

Michal Gabriel, Galerie Václava Špály, výstava Tváří v tvar, foto© Petr Šálek

„Tvary v digitálním sochařství se osvobozují od materiálu a najednou mohou mluvit úplně bez souvislosti. Je to situace, o které jsem nepředpokládal, že se s ní setkám. Dříve se o tvarech muselo vždy mluvit v souvislosti s materiálem, to bylo neoddělitelné. … Když jsou mé hotové sochy ve virtuálním prostoru, tak pracuji jenom s prostorovou sítí, s prostředím, které má všechny detaily. Je to fascinující svět. … Hmota je tu jen proto, aby se tvary na něčem mohly deklarovat. Mně to došlo až ve chvíli, kdy jsem se dostal do virtuálního prostoru“, řekl Michal Gabriel při komentované prohlídce své výstavy.

Michal Gabriel, Galerie Václava Špály, výstava Tváří v tvar, foto© Petr Šálek

Výstava Michal Gabriel: Tváří v tvar je v Galerii Václava Špály k vidění do 17. března 2024.

Text: Soňa Šálková   Foto©  Petr Šálek


Summary

One of the classics of Czech modern sculpture and creator of many monumental sculptures in the public space, Michal Gabriel (*1960) is exhibiting a selection of his work in the Václav Špála Gallery in Prague. In addition to large figurative sculptures, there is also a number of small digitally created sculptures suiting better suited to the gallery’s limited space. Artistu uses digital sculpturing re-present his already finished works in new contexts.

The exhibition Michal Gabriel: Tváří v tvar (Facing the Shape) can be seen at the Václav Špála Gallery until March 17, 2024.

Michal Gabriel, Galerie Václava Špály, výstava Tváří v tvar, foto© Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..