Kamila Ženatá: Všechno jako na začátku světa na výstavě v centru DOX

Kamila Ženatá: Všechno jako na začátku světa na výstavě v centru DOX

Tři úrovně ve věžním bloku pražského Centra DOX zaplnily velkoformátové abstraktní malby mnohostranné tvůrčí osobnosti – malířky, multimediální umělkyně, terapeutky a spisovatelky Kamily Ženaté. Název výstavy Všechno jako na počátku světa je zapůjčen z jedné básně Václava Hraběte. Ilustrace k Hrabětovým básním byly součástí diplomové práce mladé studentky pražské AVU a nyní se umělkyně k jeho poezii pomyslně vrací ve svých plátnech z posledních tří let.

Kamila Ženatá, foto© Petr Šálek

Na jedné straně fascinace přírodou a její neuvěřitelnou schopnosti kontinuální obnovy a vývoje a na druhé straně snaha o poznání lidské duše se všemi emocemi, vzpomínkami a sny. To jsou hlavní zdroje nedávné tvorby Kamily Ženaté, která je na výstavě rozdělena do tří významových celků, provázejících návštěvníka od „kořenů ke hvězdám“.

Obrazy: Kamila Ženatá, foto© Petr Šálek

Část nazvaná Mycelium vzdává hold lesním podhoubím s jejich schopností vytvářet inteligentní sítě, předávat si informace a reagovat na vnější podněty. Tyto dovednosti považuje autorka za inspiraci pro člověka v jeho boji proti úzkostem a osamění.

Obrazy: Kamila Ženatá, foto© Petr Šálek

Obrazy z cyklu Včera jsem byl přeslička, dneska jsem krokodýl ve střední části výstavy oslavují přírodní evoluční principy. Barvité malby odkazují podle autorky na to, že „naše genová výbava má schopnost si vzpomenout si na to, čím jsme byli ve vývojové řadě před tím, než jsme byli lidé. Byl jsem buňka, list stromu, malé zvíře, větší zvíře, to vše je uloženo v naší genetické paměti. V meditaci se můžeme přiblížit k formám, které nás předcházely, ty máme uvnitř a je v nich skryto bohatství života“.

Obrazy: Kamila Ženatá, foto© Petr Šálek

Obrazy v nejvyšším patře věže DOXu směřují Ke hvězdám. Na obrovském svitku je zaznamenán proces vzniku a zániku galaxií. Poesie Václava Hraběte opět zazní v názvu obrazu Černé nebe nad městem a největší dílo Z prachu hvězd složené z 9 obrazů nechává spolu komunikovat 3 úrovně: nebeskou, zemskou a vodní.

Velkoformátová plátna Kamily Ženaté jsou netradiční nejen náměty ale i použitou malířskou technikou. Autorka maluje své obrazy vždy na zemi, obchází je ze všech stran a dokonce do nich vkládá energii získanou cvičením čínského bojového umění tajči. Hodně pracuje s vodou a barvy někdy nechává rozplývat a stékat, jindy je zase mnohonásobně vrství. Při práci manipuluje s plátnem a otáčí s ním: „Obrazy nemaluju jen já, ale malujeme ho s obrazem společně“, říká výtvarnice a mnohovrstevnatá osobnost Kamila Ženatá.

Přehlídku, která návštěvníky provede od „kořenů až ke hvězdám“, je možné v Centru současného umění DOX zhlédnout až do 6. června 2024.

Text: Soňa Šálková      Foto© Petr Šálek

Summary

Fascination by nature and its incredible capacity for continuous renewal and development and at the same time investigation of human soul with all its emotions, memories and dreams. These are the main sources for the recent work of the versatile personality: the Czech painter, multimedia artist, therapist and writer Kamila Ženatá. Her large-format abstract canvases are recently being presented at the exhibition entitled Everything like at the Dawn of the World.
The show guiding visitors from “roots to the stars” can be seen at the Center of Contemporary Art DOX until June 6, 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..