Filmový dokument Tady Havel, slyšíte mě? přichází do kin

Filmový dokument Tady Havel, slyšíte mě? přichází do kin

 

To exprezidenství je horší než prezidentství, protože je na doživotí.  Prezidentem je člověk na 5 nebo na 10 let, tím exprezidentem je navždy,“ říká Václav Havel v úvodu dokumentu.

V dubnu 2009 oslovil Václav Havel filmaře Petra Jančárka s přáním, aby dokumentoval jeho život po skončení prezidentského mandátu. Téměř 3 roky pak dokumentarista doprovázel Václava Havla s kamerou během oficiálních i čistě soukromých příležitostí. Během této doby tak nasnímal celkem 250 hodin filmového materiálu. Jeho práci ukončila koncem roku 2011 až smrt jedné z nejzásadnějších osobnosti naší novodobé historie. Nyní – 12 let po ukončení natáčení – přichází konečně do distribuce hotový 90 minutový dokumentární snímek. Jeho název Tady Havel slyšíte mě? se snaží naznačit, jak je důležité právě dnes slyšet a uvědomit si odkaz i postoje bývalého disidenta, politika a dramatika, ale především člověka Václava Havla. Ale nejedná se o „mramorizující“ ani moralizující snímek. Každopádně přináší silný divácký zážitek, který si každý prožije po svém.

Dlouhou časovou prodlevu od pořízení snímků zdůvodňují tvůrci nejen problémy s financováním a vynucenou covidovou pauzou, ale i potřebou získat od materiálu potřebný odstup. Nechtěli totiž vytvořit pomník uznávanému politikovi a veřejné osobě, ale ukázat Václava Havla jako člověka, který se vyrovnává s koncem života, který stojí sám za sebe a zvládá své stáří i své odcházení s důstojností, pokorou a humorem. Autentičnost filmu podtrhuje i absence komentáře nebo vysvětlujících titulků o osobách a místech, kde se záběry odehrávají. Několik pasáží je podloženo slovy Václava Havla, jinak je slyšet jen autentický zvuk případně hudební doprovod. Kamera provází Havla v jeho kanceláři ve Voršilské ulici, při setkáních s dalajlámou a dalšími významnými lidmi. Neopomíná ani jeho tvůrčí stránku, když si splnil svůj dětský sen natočit hraný film. Záběry z castingů a natáčení filmu Odcházení ukazují tvůrčí odvahu člověka, který se na sklonku života pustil na zcela neznámou půdu. Dokument prezentuje i zcela neznámé situace z Havlova pobytu v New Yorku, kdy prodělal mozkovou příhodu a musel být hospitalizován. Naprostá volnost, kterou Petr Jančárek k filmování měl, mu umožnila zachytit i humorné momenty. Například, když spolu s Milošem Formanem usilovně hledají video, a pak zjistí, že leží přímo před nimi na stole. Obrovskou předností je bezprostřednost a otevřenost, s jakou se Havel před kamerou neomezuje ani nestylizuje. 

Film je naplněním záměru Václava Havla. On byl velkým inspirátorem věcí, které se okolo něj děly, a měl zájem o natočení filmu. Bylo to jeho přání, ale je tu otázka zda jsme ho dokázali naplnit správným způsobem“, řekl na tiskové konferenci k uvedení filmu jeho režisér a kameraman Petr Jančárek

Kameraman Petr Jančárek

Slavnostní premiéra filmu Tady Havel, slyšíte mě? se koná 18. března 2024 v Jízdárně Pražského hradu za účasti slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a českého prezidenta Petra Pavla. 22.března 2024 se snímek bude promítat v rámci festivalu Jeden svět a 11. dubna 2024 přijde do kin. 

Text: Soňa Šálková     Foto© Petr Šálek


Summary

Kameraman Petr Jančárek

In April 2009, Václav Havel asked the filmmaker Petr Jančárek to document his life after the end of his presidential mandate. For almost 3 years, the documentarian accompanied Václav Havel with a camera on official as well as  purely private occasions. During this time, he shot a total of 250 hours of film material. His work ended at the end of 2011when one of the fundamental personalities of our modern history passed. Now – after 12 years – the finished 90-minute documentary film is finally being distributed. Its title Havel speaking, can you hear me? indicates how important the legacy and attitudes of the former dissident, politician, playwright and the person Václav Havel are.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..