Antonín Kratochvíl: FACES v DSC Gallery

Antonín Kratochvíl: FACES v DSC Gallery

Ikonické portréty Davida Bowieho a dalších významných osobností od světově známého česko-amerického fotografa Antonína Kratochvíla (*1947) prezentuje pražská DSC Gallery na výstavě nazvané FACES. Portréty, které vznikaly na zakázku pro prestižní americké časopisy Vogue, Rolling Stone, Playboy Los Angeles Times Magazine nebo Detour tvoří významnou kapitolu ve tvorbě fotografa, který je držitelem mnoha prestižních světových ocenění.

Známý česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl. Foto© PetrSalek.com

Vystavená limitovaná edice velkoformátových bromostříbrných zvětšenin obsahuje především sérii portrétů Davida Bowieho, vzniklých v roce1997 během 6 hodinového shootingu v newyorské čtvrti Meatpacking District, kdy Antonín Kratochvíl „hledal a našel světlo“. Přestože byl Bowie v té době již velmi střeženou celebritou, podařilo se autorovi prolomit bariéry a vytvořit civilní a současně hluboký pohled do duše excentrického umělce. K dalším portrétovaným umělcům na výstavě patří například Keith Richard, William Defoe nebo Liv Tyler. Pro portréty Antonína Kratochvíla je příznačná nekonvenční obrazová kompozice i využití světla.

Známý česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl vystavuje v DSC Gallery. Foto© PetrSalek.com

Jako významný fotožurnalista Antonín Kratochvíl procestoval svět a ve svých neobyčejně působivých fotografiích dokumentoval lidské bytí na pozadí událostí druhé poloviny 20. a přelomu 21. století. Také v dokumentární tvorbě se projevuje jeho umění vystihnout podstatu fotografovaného dění symbolicky a s výtvarným citem. V roce 1999 ho americký časopis American Photo zařadil mezi 100 nejvýraznějších osobností světové fotografie.

V roce 2020 uspořádala Galerie hlavního města Prahy velkou retrospektivu z jeho tvorby v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.

Výstavu Faces je v DSC Gallery možné navštívit do 30. března 2024.

Text Soňa Šálková
Foto© Petr Šálek


Summary

Iconic portraits of David Bowie and other important personalities by the world renown Czech-American photographer Antonín Kratochvíl (*1947) are on show at DSC Gallery in Prague in  exhibition entitled FACES. The portraits that created for the prestigious American magazines Vogue, Rolling Stone, Playboy Los Angeles Times Magazine or Detour represent an important chapter in the work of the photojournalist, who recieved many prestigous world awards.

The exhibition FACES can be visited at the DSC Gallery until March 30, 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..