Festival Open House Praha se bude konat již po desáté

Festival Open House Praha se bude konat již po desáté

Letošní již 10. ročník oblíbeného festivalu ve dnech 13. až 19. května 2024 má připraven bohatý doprovodný program. O víkendu 18. a 19.května 2024 pak zdarma zpřístupní celkem 115 budov a prostorů na území hlavního města, mezi nimi více než 35 novinek. Hlavní pozornost se zaměří na realizace významných československých architektů, mezi nimi Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Adolfa Benše, Josefa Fanty, Osvalda Polívky, Emila Králíčka nebo Karla Hubáčka. U některých z nich pak festival připomene jejich letošní výročí. Mezi objekty, které se otevřou pro veřejnost, budou známé i méně známé realizace těchto autorů. Secesní architekturu zastoupí palác První české zajišťovací banky na Smetanově nábřeží od architekta Jiřího Stibrala, ve kterém dnes sídlí Goethe-Institut. Kromě prohlídky honosných interiérů, budou návštěvníci moci nahlédnout i do novodobé sauny, kterou zde zanechalo bývalé velvyslanectví NDR. Dalším secesním skvostem bude palác Městské pojišťovny na Staroměstském náměstí od Osvalda Polívky s nádherně sochařskou výzdobou.

Bývalá Městská pojišťovna na Staroměstském náměstí od Osvalda Polívky. Foto© PetrSalek.com

Ve Fantově budově Hlavního nádraží budou přístupné čerstvě zrekonstruované secesní prostory severního křídla i vládní salonek na 1.nástupišti. V rámci festivalu bude možné vystoupat i do prosklené kopule další slavné budovy od architekta Josefa Fanty, ve které dnes sídlí Ministerstvo obchodu a průmyslu ČR.Otevře se i neorenesanční budova jeho Hlávkovy studentské koleje na Novém Městě. Mimořádně se otevře neorenesanční budova již delší dobu uzavřené Staroměstské tržnice v Rytířské ulici Funkcionalistickou architekturu na festivalu zastoupí budova Elektrických podniků od architekta Adolfa Benše nebo Veletržní palác architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla s unikátním technickým zázemím.

Veletržní palác. Foto© PetrSalek.com

Přístupné budou i reprezentativní Škodovy salonky v budově Škodova paláce, který navrhl architekt Pavel Janák. Od stejného architekta je i prezidentská rezidence v areálu Pražského hradu, který se letos poprvé zapojí do programu festivalu několika objekty.

Seznam všech otevřených budov a doprovodný program festivalu je již nyní zveřejněn na www.openhousepraha.cz/festival-2024/ . Od 13.května 2024 se otevře v prostorách Kampusu Hybernská festivalové infocentrum, které m.j. nabídne festivalového průvodce. Začátkem května bude ke stažení do mobilu také speciální festivalová aplikace.

Summary

The popular festival Open House Prague will take place from 13 to 19 May 2024. On the weekend of May 18 and 19, 2024, a total of 115 buildings and spaces in the capital city will be accessible free of charge. The main focus will be on the realizations by important Czechoslovak architects, including Josef Fuchs, Oldřich Tyl, Adolf Benš, Josef Fanta, Jan Gillar or Karel Hubáček. The list of all open buildings and the accompanying program of the festival is published at www.openhousepraha.cz/festival-2024/ .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..