Antonín Sládek v Galerii Millennium

Antonín Sládek v Galerii Millennium
Tvorbu malíře, grafika a karikaturisty Antonína Sládka (1942-2005) připomíná výstava v pražské Galerii Millennium.

 

Na návštěvníky expozice s titulem Antonín… mon ami čeká několik desítek převážně figurálních pláten, ale i filmové plakáty, kresby, deníky a fotografie.
Při zahájení výstavy 30.dubna 2024 se kromě rodiny sešlo také mnoho  přátel a příznivců nadaného umělce a charismatické osobnosti.

 

 

Pozvánka na zahájení výstavy uvádí:

Cestovatele, pražský bonviván v klobouku a s nezbytnou šálou kolem krku, milovník života. Historik umění Josef Kroutvor v publikaci Malíř v klobouku napsal: „Antonín Sládek byl prostě skvělý profesionál, pracoval rychle a s jistotou. Kresby a obrazy vznikaly poměrně snadno, ale za tvorbou stála nashromážděná zkušenost a přirozený talent. Podstatná je epičnost tvorby, často skrytá, uložená v podtextu. Sládkovy obrazy žijí, vyprávějí nám příběhy, a to nikoli v symbolech, ale přímo v hovorové řeči. Sládek nebyl člověkem teorie, ale praxe, kresba i malba byla pro něj dílem okamžiku, po němž následoval čin.“
Antonín Sládek se narodil v roce 1942 v malé obci Huštěnovice u Uherského Hradiště. V letech 1961 až 1967 studoval pražskou UMPRUM a úspěšně absolvoval u profesora Aloise Fišárka. Jeho absolventský obraz nazvaný 
Dětství Morseovo zakoupila Národní galerie v Praze. Slibný začátek mladého umělce však ukončila invaze vojsk Varšavské smlouvy a nastupující normalizační režim. Sládkův tvůrčí přístup oslavující barvy života byl v přímém rozporu s předepsanou šedivostí socialistického umění. Příznačně prohlásil: „Mám talent, ale nevím, co mám dělat.“

 Období nejistoty ukončí až jeho sňatek s Francouzkou Danielle Mokeddes. Umožní mu vycestovat do Francie, setkat se s přáteli a zejména tvořit. Ve francouzské metropoli s oblibou navštěvuje kavárny, získává mnohé příznivce a prožívá své zlaté období. Maluje portréty, v nichž dokáže vystihnout charakteristický rys portrétovaného. Ve své sbírce je doplňuje krajinami, zátišími, obrazy interiérů, erotickými motivy. Věnuje se kresbě a knižní grafice. Jeho tvorba připomíná francouzskou modernu v tom nejlepším slova smyslu, nenechává se ovlivňovat módními trendy. Po roce 1989 vystavuje doma i v zahraničí.
Životní i malířský příběh Antonína Sládka se předčasně uzavřel 9. listopadu 2005.

Výstavu Antonín… mon ami je v Galerii Millennium možné zhlédnout do 31.května 2024.

Foto a repro: PetrSalek.comSummary

The work of the painter, graphic artist and caricaturist Antonín Sládek (1942-2005) is commemorated in an exhibition at the Millennium Gallery in Prague.

 

Visitors of the exhibition entitled Antonín… mon ami can see dozens of mainly figurative canvases, movie posters, drawings, diaries and photographs of the talented artist and charismatic personality who spent large part of his life between Prague and Paris.

The exhibition can be viewed at the Millennium Gallery until May 31, 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..