Gottfried Helnwein: Realita a fikce v Albertině

Gottfried Helnwein: Realita a fikce v Albertině

Gottfried Helnwein v Albertině. Foto: Petr Šálek

Umělec nebo provokatér, mystifikátor nebo lidsko-právní aktivista, člověk, kterému jde o věc nebo  chce na sebe co nejvíc upozornit? To jsou všechno otázky, které mohou člověka napadnout při vyslovení jména Gottfried Helnwein. Významný představitel současného výtvarného umění, jehož velkoformátové malby se vystavovaly v největších světových galeriích. Česká veřejnost měla možnost shlédnout Helnweinovy práce v Rudolfinu v roce 2008 a 2011. Pro Rakušany představuje Helnwein národní poklad a přestože se natrvalo usadil v Irsku, zůstává  celebritou rakouské umělecké scény. Jeho nejnovější výstava Gottfried Helnwein: Realita a fikce je dárkem vídeňské Albertiny k umělcovým 75.narozeninám. O jeho popularitě svědčí i obrovský zájem o účast při zahájení výstavy a rozhovoru kurátorky výstavy Elsy Lahner s umělcem. Tuhle mediálně sledovanou událost si nenechal ujít ani současný rakouský kancléř Karl Nehammer.

Virtuální prohlídka výstavy. Foto: Petr Šálek

Po studiích na vídeňské Akademii výtvarných umění nejprve uveřejňoval menší kresby, akvarely a grafiky v tisku. Již jeho první výstavy vyvolávaly protesty a pobouření. Ve svém slavném autoportrétu „Výkřik“  (1992) se zobrazil s ovázanou hlavou, klapkami na očích a řvoucí, na výraz protestu a zároveň bezmoci se stavem společnosti. Vídeňský rybník opustil a přestěhoval se do Německa a později do USA. Uvědomil si, že velké formáty a provokativní motivy mají potenciál oslovit co nejširší okruh lidí. Vytvořil si charakteristický malířský styl, který až do dneška nezměnil.  Na svých monumentálních hyperrealistických obrazech bez skrupulí tematizuje násilí, hrůzy války nebo rasismus.

Gottfried Helnwein: nejnovější výstava  Realita a fikce. Foto© PetrSalek.com

Vídeňská výstava obsahuje celkem 43 pláten z posledních o něco více než 20 let. S fotografickou přesností jsou na nich zobrazeny zdánlivě reálné výjevy, které však působí bizarně až hororově. Vyzařují strach, tušené násilí nebo smutek. Vedle reálných postav na nich vystupují i loutky nebo komiksové postavičky. Ty Helnwein inscenuje do neobvyklých situací, jako třeba na obraze Encounter z roku 2012 se setkáním Mickey Mouse s Hitlerem.

Gottfried Helnwein: nejnovější výstava  Realita a fikce. Foto© PetrSalek.com

Plátna mají charakteristickou tlumenou barevnost. Některá jsou až monochromatická a tváře z nich vystupují jen v náznacích. Častým motivem jsou děti. Jejich tváře jsou krásné a nevinné, ale mají zbraně, nosí uniformy nebo jsou potřísněny krví. „Hrdinové mého příběhu jsou děti jako metafora pro potenciální nevinnost a nezranitelnost a neporazitelnost, která existuje v jádru každé lidské bytosti,“ cituje autora jeden nápis na výstavě.

Přestože jsou Helnweinovy obrazy fotograficky věrné, nejsou realistické a mají jasný konceptuální záměr. Helnwein je nikdy nevysvětluje. Podle se na jejich účinku z 50% podílí autor a zbývajících 50% je na divákovi.  „Chci se dotknout věcí, které společnost tak ráda přechází. Chci zviditelnit věci, které by lidé raději potlačili a zneviditelnili. Chci je svést, aby se na tyhle věci podívali,“ vysvětluje další Helnweinův citát na výstavě.

Generální ředitel galerie Albertina Klaus Albrecht Schröder, Gottfried Helnwein a rakouský kancléř Karl Nehammer, foto© PetrSalek.com

Výstava Gottfried Helnwein: Realität und Fiktion je ve vídeňské Albertině k vidění až do 11. února 2024.

Více informací na www.albertina.at

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Summary
Gottfried Helnwein is an important representative of contemporary fine art, whose large-format paintings were exhibited in numerous prominent galleries. The Czech public had the opportunity to see Helnwein’s works at the Rudolfinum Gallery in 2008 and 2011. His latest exhibition entitled Reality and Fiction is a gift from the Vienna Albertina Gallery for the artist’s 75th birthday. The Vienna exhibition comprises 43 canvases from the last allmost 30 years. Seemingly realistic scenes, often bizarre or even horror-like, are shown with photographic accuracy. They radiate fear, suspected violence or sadness. In addition to real characters, they also feature puppets or comic characters. Helnwein creates odd situations, such as the painting Encounter (2012) with Mickey Mouse and Hitler.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..