Fotograf osobností Sam Shaw v Domě fotografie

Fotograf osobností Sam Shaw v Domě fotografie

Pražský dům fotografie vystavuje rozsáhlý výběr černobílých snímků z tvorby amerického fotografa Sama Shawa. Jeho profesionální dráha začala ve 40.letech 20. století fotoreportážemi pro americký magazín Collier´s. V tomto období vznikly jeho dokumentární fotografie ze života obyčejných Američanů, dělníků, farmářů i jazzových muzikantů. Emotivní dobová svědectví jsou pozoruhodná svou atmosférou i estetikou.

Nesporné umělecké a podnikatelské schopnosti přivedly Shawa v 50. letech do filmového průmyslu, kde vytvořil celou řadu jedinečných záběrů filmových hvězd. K nejslavnějším z nich bezesporu patří fotografie Marilyn Monroe v bílých šatech snažící se zkrotit širokou sukni nadzvedávanou proudem vzduchu z ventilační šachty. Pečlivě zkomponovaná fotografická série vytvořená na propagaci filmu Slaměný vdovec představuje patrně nejznámější zachycení filmové ikony. Sam Shaw si brzy vybudoval pevnou pozici ve filmovém průmyslu, nejen jako propagátor ale i jako producent mnoha filmů. Na jeho fotografiích jsou kromě Marilyn Monroe, se kterou ho pojilo osobní přátelství, zachyceny i další filmové hvězdy jako Marlon Brando, Woody Allen, Warren Beatty, Elizabeth Taylor, Sophia Loren nebo Paul Newman. Ať brilantně ztvárněné portréty nebo dokumentární záběry vzniklé během natáčení či v soukromí slavných osobností, všechny nesou rukopis schopného a zkušeného mistra obrazu.

Široký záběr fotografické tvorby Sama Shawa doplňují snímky se sociální a politickou tématikou. Např. z doby protestů proti válce ve Vietnamu nebo záběry z cest po Španělsku. Některé snímky z odkazu Sama Shawa jsou přitom zveřejňovány poprvé.

Výstava, kterou při příležitosti 60.výročí umělcovy tvorby již viděli diváci v dalších evropských zemích, k nám přichází z Německa a potrvá do 5.ledna 2017.

Text: Soňa Šálková, reprodukce z výstavy: ARTmagazin.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..