Elliott Erwitt a jeho černobílé fotografie plné pařížského šarmu

Výstavu černobílých fotografií velké osobnosti světové fotografie a kinematografie Elliotta Erwitta (*1928) uspořádala vídeňská Ostlicht Gallery. Celkem se jedná o 56 fotografií s romantickými pohledy do pařížských ulic od konce 40. let minulého století až do první dekády 21.století. Dlouholetý člen slavné fotografické agentury Magnum zachytil své rodné město s láskou a humorem. Lidé a zvířata – především Erwittovi oblíbení psi –  oživují bulváry, pouliční kavárny nebo zahrady metropole na Seině. Stejně jako zakladatel moderní fotožurnalistiky Henri Cartier-Bresson (1908-2004) umí Elliott Erwitt stisknout spoušť svého fotoaparátu s nebývalou lehkostí vždy v „rozhodující okamžik“. Světoobčan s americkým a francouzským pasem přitom nerozlišuje práce na zakázku a volnou fotografickou tvorbu.

Jeho fotografie tak často odhalují nechtěnou absurditu všedních i významných momentů a dostávají symbolický význam. Například jeho snímek, na kterém prezident Nixon poklepává ukazováčkem na klopu Nikity Chruščova se stal jedním ze symbolů studené války stejně jako fotografie dvou vodovodních kohoutků výmluvným symbolem segregace. Známé jsou i jeho portréty slavných osobnosti jako například Che Guevara nebo Marilyn Monroe.

Série snímků z Paříže, kterou vystavuje Ostlicht Gallery, spadá do Erwittovy volné tvorby. Fotografie plné nostalgické pařížské atmosféry a laskavého humoru vybral sám autor pro svou výstavu v Chanel Nexus Hall v Tokiu v roce 2012. Stejný výběr je teď vystaven ve Vídni včetně ikonického snímku „Umbrella Jump“ se skákajícím mužem s deštníkem před Eiffelovou věží.

Retrospektiva s lakonickým názvem Elliott Erwitt Paris je prodejní. Všechny stříbrné želatinové tisky jsou signované na přední straně a zasazené do černých dřevěných rámů značky Chanel. Ceny se pohybují většinou mezi 3900 a 5900 €. Výjimkou je již zmiňovaný Skok s deštníkem, který galerie nabízí za 8900 €.

Výstava v Ostlicht Gallery potrvá do 24.4.2021

Text: Soňa Šálková


Summary

The exhibition of black and white photographs by the great personality of world photography and cinematography Elliott Erwitt (* 1928) takes place in the Vienna Ostlicht Gallery. The prominent member of the famous picture agency Magnum Photos captured his birth town Paris with loving humour. The retrospective show presents 56 photographs with both warm-hearted and satiric scenes from the late 1940s until the first decade of the 21st century. People and animals – especially Erwitt’s favourite dogs – enliven the boulevards, street cafes or gardens of the Seine metropolis. Elliott Erwitt personally selected the motifs from ´Paris´ series for his exhibition at the Chanel Nexus Hall in Tokyo (2012).

The photographs of the show are for sale. All prints are silver gelatine prints, signed by the artist on the front. Each print is set in a high-quality black wooden frame by Chanel.

The exhibition at the Ostlicht Gallery will run until April 24, 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..