Obrazový opus od digitálního umělce Beeple byl vydražen v Christie´s za rekordní částku

Americký grafický designér a digitální umělec Mike Winkelmann známý pod pseudonymem Beeple je nyní po Davidu Hockneym a Jeffu Koonsovi třetím žijícím umělcem, který za své umělecké dílo dosáhl při onlinové aukci nejvyšší cenu. Dne 11. března 2021 se v aukční síni Christie´s vydražila jeho monumentální digitální koláž za neuvěřitelných 69,3 milionů dolarů.

Beeple začal na svém díle pracovat 1. května 2007. Po dobu 13 a půl roku každý den zveřejňoval na internetu jeden nový digitální obrázek pod názvem ´everyday´ (každodenní). Pak všechny jednotlivé obrazy spojil do obrovské mozaiky, kterou nazval Everydays: The First 5000 Days (Každodenní obrazy: Prvních 5000 dnů) a vytvořil tak naprosto jedinečné dílo, které se zapsalo do historie digitálního umění.

Aukce byla průkopnická i v dalších aspektech. Když aukční síň minulý rok na jaře oznámila prodej, uvedla, že jako platbu úplně poprvé přijme kryptoměnu. Navíc to také bylo poprvé v historii, kdy se v renomované aukční síni dražilo čistě digitální umělecké dílo s jedinečným NFT (non-fungible token), šifrovaným podpisem umělce.  (NFT – v překladu nezastupitelné tokeny – jsou digitálně přenosná aktiva se zárukou autenticity.) Tokeny tohoto druhu nejsou replikovatelné, protože tato vlastnost je zapsána v jejich metadatech, což lze považovat za trvalý certifikát pravosti. NFT jsou digitálně vysledovatelné, protože vlastnictví je zaznamenáno v tzv. blockchainu, který účinně ověřuje oprávněného vlastníka a autenticitu autora.  Podle názoru Christie´s byl tento experiment na nezmapovaném území příležitostí získat vstup do blockchainu vytvořeného jedním z předních světových digitálních umělců.  Díky NFT mohou být digitální aktiva vytvořená umělci nebo zakoupená spotřebiteli chráněna a nelze je padělat. Každý si může prohlédnout zdroj NFT, čas nebo počet vydání i historii jeho vlastnictví. Vzhledem k tomu, že je obtížné je kopírovat, mohou lépe zaručit a zajistit, že hodnota majetku neklesne s padělky.

Unikátní byl i průběh samotné aukce. Otevírací nabídka ze dne 25. února 2021 činila pouhých 100 dolarů. Tato částka poměrně rychle stoupla na více než 1 milion dolarů. V den aukce 11. března 2021 pak nabídka překročila 9 milionů dolarů a v posledních dvou minutách prodeje začaly milióny dolarů skokově přibývat. Doslova v posledních vteřinách se konečná cena vyšplhala až na neuvěřitelných definitivních 69 346 250 dolarů.

V průběhu aukce webovou stránku navštívilo 22 miliónů návštěvníků. Zajímavá byla jejich věková struktura. Většina dražitelů (58 %) byli tzv. mileniálové, tj. lidé narození v letech 1980 až 1995. Druhá nejsilnější věková skupina s 33% patřila tzv. generaci X (ročníky 1965 – 1980). Nejmladší věková skupina tzv. generace Z tvořila pouhých 7 % a lidé narození před rokem 1965, někdy nazývaní baby boomers, pak jen 3 %.

Lze z této zatím ojedinělé akce vyvozovat závěry? Stojíme na začátku nové éry? Nastává přelom ve světě umění? Budou sběratelé i galerie vyhledávat stále více virtuálních uměleckých děl a sbírat umění své doby? Okamžité reakce na první aukci digitálního uměleckého díla se pohybovaly od radosti až po ohromené ticho. A jak reagoval Beeple? Zmohl se jen na spontánní „Holy fuck!“

Text: Soňa Šálková


Summary

American graphic designer and digital artist Mike Winkelmann, known as Beeple, is now the third living artist after David Hockney and Jeff Koons to achieve the highest price for his artwork at an online auction. On March 11, 2021, his monumental digital collage was sold for an incredible $ 69.3 million at Christie’s. Beeple started to post his first new digital picture – which he called ´everyday´- online on  May 1, 2007. He did the same every single day after for 13-and-a-half years. Now those individual pieces have been brought together in a monumental collage called ´EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS´,a unique work in the history of digital art. The auction was pioneering in other respects, too. When the auction house announced the sale in spring 2020, it said it would accept the cryptocurrency as payment. In addition, it was the first time a purely digital work of art had been offered carrying a unique NFT (non-fungible token) a unique digital token encrypted with the artist’s signature.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..