České umění na podzimní aukci v Sotheby´s

Pod názvem 20th Century Art – A Different Perspectives (Umění 20.století – Jiná perspektiva) prezentuje renomovaná londýnská aukční síň Sotheby´s internetovou aukci obrazů a plastik umělců ze zemí  bývalého východního bloku. Dražba, která ve dne 3. až 9. listopadu 2021 nabídne okolo šesti desítek uměleckých děl, má silné české zastoupení. Kromě klasiků české moderny, jakými jsou například Emil Filla, Josef Šíma, Jan Zrzavý nebo Václav Špála, jsou v nabídce obrazy současných českých malířů s datem narození ve 20. století, ale těžištěm tvorby v současnosti. Mezi nimi jsou například Jan Kaláb (1978), Jiří Petrbok (*1962) nebo Lubomír Typlt (* 1975).

Jaroslav Valečka “The Mummers” (2021) 125 x 143 cm

K současným českým umělcům, kteří se v poslední době etablují na mezinárodním trhu s uměním, patří i Jaroslav Valečka (*1972). Na obdobné aukci v Sotheby´s byl před rokem úspěšně vydražen jeho obraz „Let“ z roku 2015. Letos aukční dům zařadil do své nabídky Valečkovo plátno „Maškary“. Velkoformátová malba z roku 2021 s charakteristickým malířským rukopisem vychází ze vzpomínek autora na dětství prožité v severočeských Sudetech. Absurdní výjev se skupinou maškar v zasněženém lese upoutá svou bizarností a podmanivou poetikou. Výrazná barevnost a světelné kontrasty ve spojení s hororovou tématikou představují nadsázku s magickým účinkem. Není s podivem, že obraz Maškary byl vybrán na titul výpravné monografie, která malířovi vyšla letos na jaře. Publikaci, která vznikla ve spolupráci Alšovy jihočeské galerie a italského nakladatelství Area creativa 42, doprovázejí texty Adama Hnojila, Paula Harveyho, Charlese Thomsona a slavného britského kunsthistorika Edwarda Lucien-Smithe.

Pokud výsledek letošní aukce 20th Century Art bude stejný nebo dokonce lepší než při předchozím ročníku, bude to znamenat, že postavení moderní české i východoevropské umělecké tvorby na světovém trhu s uměním posiluje.

Text: Soňa Šálková

Summary

The renowned London Sotheby’s auction house presents an online auction of almost 60 paintings and sculptures by artists from Eastern European countries. The auction entitled 20th Century Art – A Different Perspectives lasting from November 3 to 9, 2021 has a strong Czech representation. In addition to classics of Czech modernism, such as Emil Filla, Josef Šíma, Jan Zrzavý or Václav Špála, the offer includes paintings by contemporary Czech artists born in the 20th century but with main creative activity in 21st century, such as e.g. Jan Kaláb (1978), Jiří Petrbok (* 1962) or Lubomír Typlt (*1975).

Jaroslav Valečka (* 1972) is one of the contemporary Czech artists who has recently emerged on the international art market. His painting “Fly” (2015) was successfully auctioned at the last year similar auction. This time, Sotheby’s offers Valečka’s oil on canvas “The Mummers” (2021) inspired by painter´s memories from the childhood spent in the North Bohemian Sudetenland. The absurd scene with a group of mummers in a snowy forest attracts with its bizarreness and captivating poetics. Distinctive colors and light contrasts in conjunction with horror themes result in a magical effect. No wonder The Mummers has been chosen for the front page of a recently published large monography of Jaroslav Valečka. The publication created in collaboration of the South Bohemian Gallery and the Italian publishing house Area creativa 42 is accompanied with texts by Adam Hnojil, Paul Harvey, Charles Thomson and the famous British art historian Edward Lucien-Smith.

If the results of this year’s 20th Century Art auction are the same or even better than those of the previous year, the position of modern Czech and Eastern European art is reinforcing on the global art market.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..