Výstava World Press Photo 21 ve vídeňské galerii WestLicht ještě do 7.11.2021

Výstava World Press Photo 21 ve vídeňské galerii WestLicht ještě do 7.11.2021

Výstava World Press Photo 21 v galerii WestLicht v Vídni, foto© PetrSalek.com

Zahájení přehlídky nejlepších novinářských fotografií uplynulého roku ve vídeňském muzeu fotografie WestLicht bylo opravdu mimořádnou společenskou událostí. Nejenom že na ni přijel vítěz ročníku –  dánský fotožurnalista Mads Nissen, ale zúčastnil se ho také bývalý rakouský prezident  Heinz Fischer a starosta města Michael Ludwig. Slovy „Svět zase přichází do Vídně“ charakterizovala tisková zpráva význam kulturní události, která se ve Vídni letos koná již po dvacáté. Po týdnech pandemických omezení se v září mohla uskutečnit tradiční akce, která do galerie obvykle přiláká tisíce návštěvníků. Letošní rok je zároveň i rokem 20. výročí galerie WestLicht, která vznikla  ze soukromé iniciativy a za dobu své existence již uspořádala okolo 100 fotografických výstav.

Výstava World Press Photo 21 v galerii WestLicht v Vídni, foto© PetrSalek.com

Prostory bývalé sklárny v sedmé městské části rakouské metropole byly v roce 2001 přestavěny pro výstavní a vzdělávací účely v oblasti fotografie. Ve stálé expozici je zde okolo 360 fotoaparátů a fotografického vybavení od roku 1839 po současnost.

Galeriie WestLicht ve Vídni, foto© PetrSalek.com

Instituce vlastní obsáhlý fotografický archiv a pořádá časově omezené výstavy a aukce.  Část výstavních prostor může sloužit i jako fotostudio. K pravidelným výstavním projektům WestLichtu patří prezentace vyznamenaných fotografií ze soutěže World Press Photo, kterou od roku 1955 každoročně pořádá nadace World Press Photo Foundation. Soubor složený z nejlepších novinářských fotografií daného ročníku soutěže se pak vydá na cestu  především do Evropy a Asie. Galerie WestLicht přitom patří k tradičním zastávkám těchto přehlídek.

Výstava World Press Photo 21 v galerii WestLicht v Vídni, foto© PetrSalek.com

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 4.300 autorů s více než 74 tisíci snímky. Porota, které se každý rok mění, ocenila letos fotografie celkem 45 fotografů z 28 zemí. Nejlepší reportážní fotografie soutěže World Press Photo 21 i letos reflektují významné politické a společenské momenty, příznačné pro uplynulý rok. Vítězný snímek „První objetí (The First Embrace)“ tak symbolizuje emoce spojené s přirozenou touhu po mezilidském kontaktu a jeho deficitu během covidové pandemie . Dánský fotograf Mads Nissen na fotografii zachytil objetí 85-leté seniorky s pečovatelkou po pěti měsících sociální izolace. Dalšími tématy, která minulý rok rezonovala v médiích, byly například protesty hnutí Black Lives Matter, exploze skladů v Bejrutu nebo palestinský konflikt. Některá zobrazovaná témata zůstávají dlouhodobě aktuální a budeme je zajisté vídat i při příštích ročnících. Je to například příroda, životní prostředí, sport nebo portréty. Ze sociálních témat pak zůstávají stále aktuální témata postavení menšin nebo chudoba. Některé fotografie přitom mluví samy za sebe, k pochopení jiných je často potřeba písemné vysvětlení situace nebo příběhu, které zobrazují. I když některé příběhy dokumentují lidskou soudržnost a lásku, velká část je ale spíš tragická a burcující. Ale to už je úkolem žurnalistiky podávat pravdivá a objektivní svědectví a přispívat k pozitivním změnám.

Foto: ©Mads Nissen, best foto of the year. Výstava World Press Photo 21 v galerii WestLicht v Vídni, repro PetrSalek.com

Výstavu World Press Photo 21 je možné navštívit v Galerii WestLicht do 7.listopadu 2021 v době od 11 do 21 hodin.  Informace o dalších akcích najdete na:  www.westlicht.com

Text: Soňa Šálková

 

Summary

WestLicht – the large photo and camera gallery in Vienna presents a show of the best photographs from  the World Press Photo Contest 21. The premises of the former glassworks in the Austrian capital were rebuilt in 2001 for exhibition and educational purposes in the field of photography. In the permanent exhibition there are about 360 both historic and contemporary cameras and photographic equipment. WestLicht’s regular exhibition projects include the presentation of award-winning photographs from the World Press Photo contest organized annually by the World Press Photo Foundation since 1955. This year, the WestLicht Gallery celebrates 20th anniversary of its existence. For the 20th time in a row, WestLicht is the venue for World Press Photo, too.

4,300 photojournalists sent more than 74,000 pictures for this year’s contest.  From this numer 45 photographers from 28 countries have been awarded. The best photos of the World Press Photo 21 competition reflect important political and social moments of the past year. The Best Press Photo of the Year “The First Embrace” symbolizes the emotions associated with our natural desire for interpersonal contact and its deficit during a covid pandemic. Danish photographer Mads Nissen captured captured in this image the embrace of an 85-year-old lady from a senior home with a nurse after five months of social isolation. Other topics that resonated in the media last year were, for example, the protests of the Black Lives Matter movement, the explosion of in Beirut or the Palestinian conflict. Some of the displayed topics as e.g. nature, environment, sports or portraits, remain permanent.

The World Press Photo 21 exhibition can be visited in the WestLicht Gallery until 7 November 2021 from 11 am to 9 pm. Further information can be found at: www.westlicht.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..