Zpráva – film o minulosti s přesahem do přítomnosti

Zpráva – film o minulosti s přesahem do přítomnosti

Film Zpráva – plakát.

Se zpožděním přichází do českých kin celovečerní snímek Zpráva natočený v roce 2020 v v česko-slovensko-německé kooprodukci. Filmové drama vychází ze skutečného příběhu dvou slovenských židovských mladíků, kterým se v dubnu 1944 podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Osvětimi a předat spojencům nezvratné důkazy o počtech obětí a zvěrstvech nacistů, o kterých svět dosud nevěděl. Hitlerovská propaganda hrůzy koncentračních táborů dovedně skrývala, a tak se zpráva o fungování „továrny na smrt“ nejprve setkala s nedůvěrou a nevedla k okamžité reakci spojenců. Přinejmenším však zachránila 120 tisíc maďarských Židů před transportem do Osvětimi začátkem roku 1945. A navíc později posloužila i jako důkaz při poválečných norimberských procesech.

Herec Florian Patzner, foto©PetrSalek.com

Málo známý příběh patří k nejvýznamnějším činům československých občanů v období 2. světové války. Oba skuteční aktéři, Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba, později vydali své zážitky knižně. Zatímco Vrba, který se po válce vystěhoval do Ameriky, svůj příběh prodal do Hollywoodu, Wetzlerův román Co Dante neviděl, zůstal bez povšimnutí filmařů až do chvíle, kdy práva na něj získala produkční společnost DNA Productions Rastislava Šestáka a Petera Bebjaka.

Režisér filmu Zpráva Peter Bebjak, foto©PetrSalek.com

Snímků o holokaustu byla již natočena celá řada. Ale slovenský režisér Peter Bebjak natočením filmu nechtěl jen připomenout odvážný čin dvou málo známých hrdinů 2. světové války, ale chtěl především upozornit, jak nebezpečné jsou nenávistné výroky pravicových politiků současnosti. Autentické nahrávky s rasistickými výroky Mariána Kotleby, Donalda Trumpa, Marie Le Pen a dalších, které zazní v závěru filmu, jasně svědčí o tom, že nebezpečí opakovaní tragické historie není zažehnáno.

Herec  John Hannah , foto©PetrSalek.com

Kromě nesporného edukativního významu filmu, je třeba zdůraznit, že snímek Zpráva je strhující filmový epos, který vyniká scénářem i zpracováním. Není popisný ani prvoplánově dojemný. S napětím a hrůzou nechává diváka sledovat každodenní scény z koncentračního tábora, které charakterizuje zima, hlad, šikana a směsice jazyků vězňů různých národností. Kamera se soustředí na co nejrealističtější vylíčení atmosféry a ne na tváře herců. Ti jsou zasazováni do děje jako kamínky do mozaiky. Záblesky vzpomínek postupně odhalují momenty, které mladíky k útěku vedly a dodaly jim odvahu a odhodlání. Dva hlavní představitelé Noel Czuczor a Peter Ondrejička se na své role intenzivně připravovali, mimo jiné zhubli desítky kilogramů. Kamera Martina Žiarana dodává příběhu dynamiku a autenticitu. Záběry ze stísněného úkrytu pod hromadou trámů, kde uprchlíci 3 dny čekají na odvolání poplachu, stejně jako mučivé scény z nástupu vězňů po odhalení útěku patří k těm nejpůsobivějším. Uznání si zaslouží i výkony zahraničních hereckých osobností. Florian Patzner je v roli německého velitele tábora zosobněním krutosti a zaslepenosti nacistických „nadlidí“. Britská filmová hvězda John Hannah v roli spojky Mezinárodního červeného kříže symbolizuje váhavý postoj spojenců a svou účastí jistě zvyšuje mezinárodní ambice filmu.

Film Zpráva v žádném směru není běžnou filmovou produkcí, která krátce zazáří a rychle zapadne. Snímek mimořádné kvality směle obstojí při srovnání s obdobnou světovou filmovou tvorbou. O tom svědčí i to, že ho přijalo do distribuce dosud 99 zemí včetně Číny. V důsledku epidemických opatření k nám film přichází se zpožděním ale v symbolický moment -dva dny před výročím 80 let od prvního transportu pražských Židů do koncentračních táborů.

Text: Soňa Šálková


Summary

The feature film Report (2020), made in a Czech-Slovak-German co-production, is coming to Czech cinemas. The film drama is based on the true story of two Slovak Jewish young men who suceeded to escape from the Auschwitz concentration camp in April 1944 and brought convincing evidence to the Allies about numbers of victims and cruelties of the Nazis that the world did not yet know. A number of films have already been shot about the Holocaust. However, the Slovak director Peter Bebjak not only wanted to recall the courageous act of two heroes of World War II, but above all  wanted to draw attention to how dangerous the hate speeches of right-wing extremist politicians of today are. In addition to the undeniable educational relevancy of the film, it should be emphasized that the film Report is a captivating film epic that excels in both script and film language and craftmanship. The quality of the film is testified by the fact that 99 countries have accepted it for distribution. As a result of epidemic measures, the film arrives  delayed but at a symbolic moment – two days before the 80th anniversary of the first transport of Prague Jews to concentration camps.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..