CAMP – výstava návrhů Vltavské filharmonie 

CAMP – výstava návrhů Vltavské filharmonie 

Přestože Praha patří mezi evropské kulturní metropole a je symbolem české hudební tradice, více než sto let v ní nevznikl žádný nový hudební sál. Proto vedení města v roce 2010 iniciovalo záměr s cílem vybudování nového hudební centra, které by odpovídalo současným nárokům z hlediska kapacity, akustiky, technického vybavení, ale i architektonické a urbanistické úrovně. Budova tzv. Vltavské filharmonie v Praze 7 v blízkosti stanice metra Vltavská by mimo jiné měla mít tři sály: hlavní koncertní pro asi 1800 diváků, malý sál pro komorní hudbu s kapacitou asi 700 míst a multifunkční prostor pro ostatní žánry a akce s kapacitou až 500 míst. Zároveň by se budova měla stát i novým sídlem České filharmonie. Otevření budovy je plánováno v roce 2032.

Vltavská filharmonie, výstava soutěžních prací. Foto© PetrSalek.com

Na realizaci prestižního projektu byla v roce 2021 byla vypsána architektonická soutěž, do které se přihlásilo celkem 120 týmů z 25 zemí. Odborná porota složená z architektů i zástupců vedení města vyčlenila  ze zaslaných návrhů19 finalistů a v květnu letošního roku mezi nimi vybrala vítěze. Vítězný návrh Vltavské filharmonie z dánského architektonického ateliéru Bjarke Engels Group byl pak představen v médiích.

Model vítězného návrhu, autoři návrhu Bjarke Ingels, Brian Yang. Foto© PetrSalek.com

Současná výstava v černém sále Centra architektury a městského plánování CAMP je příležitostí shlédnout i ostatní návrhy, které se dostaly do užšího výběru. Multimediální expozice detailně představuje všech 19 nejlepších architektonických návrhů. Jsou na ní fyzické modely jednotlivých staveb s podrobnými popisy  a hodnoceními poroty na kartách ke každému návrhu. Zároveň se návrhy zobrazují na velkoplošné projekci. Srovnání umožňuje prohlížečka na dotykovém panelu. Vítěznému návrhu je pak věnována část výstavy v bílém sále. K dispozici je i tištěný katalog výstavy v češtině a angličtině.

Expozice Vltavská filharmonie je v CAMPu k vidění ještě do18.září 2022.


Text: Soňa Šálková

Summary

Current exhibition in the Center for Architecture and Urban Planning CAMP presents the results of the architectural competition for building a new music center in Prague that would meet current demands in terms of capacity, acoustics, technical equipment, but also architectural and urban planning. The building of the so-called Vltava Philharmonic should, among other things, have three concert halls and also become a seat of the Czech Philharmonic. An architectural competition was launched in 2021, for which a total of 120 teams from 25 countries applied. An expert jury consisting of architects and representatives of the city management singled out 19 finalists from the submitted proposals and selected the winner – the Danish architectural studio Bjarke Engels Group. The current exhibition in the CAMP Center for Architecture and Urban Planning is an opportunity to see the other shortlisted proposals. The multimedia exhibition presents all 19 of the best architectural designs in detail. A printed catalog of the exhibition is also available in Czech and English. The Vltava Philharmonic exhibition can be seen at CAMP until September 18, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..