Britští a čeští umělci společně na výstavě STUCK.IN|VENICE

Britští a čeští umělci společně na výstavě STUCK.IN|VENICE

Česko-slovenský pavilon na letošním 59. ročníku prestižního bienále v Benátkách bohužel neprezentuje žádné české ani slovenské umělce. Od poškození pádem stromu v roce 2019 čeká historická budova na svou rekonstrukci. Ale i tak má současné české umění letos v Benátkách zastoupení.

V galerii CREA Cantieri del Contemporaneo vystavují od 27. srpna do 21. října 2022 své práce tři čeští umělci a představitelé hnutí stuckismu – Jiří Hauschka, Markéta Urbanová a Jaroslav Valečka. Objeví se zde ve společnosti britských umělců nezbytných pro celé toto hnutí, kterými jsou Ella Guru, Paul Harvey, Joe Machine a Charles Thomson, protože stáli u jeho vzniku v roce 1999.

Stuckista Jaroslav Valečka v galerii Cantieri del Contemporaneo, foto archiv

“Společná výstava britských a českých stuckistů je tak z našeho pohledu zásadní referenční výstavou doprovázející Benátské bienále. Stuckismus, který se zrodil v kontextu historie anglického umění a z něhož čerpá podněty, zaujal i řadu tvůrců mimo britské ostrovy. Speciální odezvu pak zažil právě v České republice, což je kvitováno se zvídavým zájmem v anglických odborných kruzích. Svědčí o tom zařazení českých stuckistů Hauschky a Valečky do publikace doyena britských dějin umění Eduarda Lucie-Smithe Moments in Art Since 1945, vydané v prestižní edici World of Art nakladatelstvím Thames&Hudson v Londýně v roce 2020 ve svém čtvrtém vydání. Jiří Hauschka zde má celostránkovou reprodukci, což je velkým úspěchem. Je tedy logickým krokem, že se čeští i britští stuckisté výstavně setkávají, a přispívají tak k poznání jedné z větví současné malby, která je v některých ohledech přehlížena konceptuálně excentrickými názorovými směry. Také tak dochází k mezinárodní spolupráci, kterých není v souvislosti s českými umělci zrovna nadbytek,” uvádí kurátor Martin Dostál.

Výstavu STUCK.IN | VENICE organizuje česká společnost Art Lines, která prezentuje české umění v Benátkách již třetí sezónu. V roce 2015 uspořádal Ondřej Škarka v pražské galerii Černá Labuť jednomu ze zakladatelů stuckistického hnutí Charlesi Thomsonovi jeho první samostatnou výstavu v ČR a následovaly samostatné výstavy Paula Harveyho i Joe Machine.

Výstava STUCK.IN|VENICE v benátské galerii  CREA Cantieri del Contemporaneo na adrese Giudecca 211 potrvá až do 21.října 2022.

Zdroj: ČTK

Summary
Exhibition entitled STUCK.IN|VENICE presents  three Czech artists and representatives of the international stuckism movement – Jiří Hauschka, Markéta Urbanová and Jaroslav Valečka in the gallery CREA Cantieri del Contemporaneo gallery situated on the island of Guidecca, until October 21. The three painters appear here in the company of British artists essential to this whole movement, namely Ella Guru, Paul Harvey, Joe Machine, and Charles Thomson. This is the only Czech representation in Venice during the ongoing 59th year of the prestigious Biennale of Contemporary Art because the Czech-Slovak pavilion in the bienale area has been closed since 2019 due to reconstruction.

Stuckista Paul Harvey v Cantieri del Contemporaneo, foto archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..