Smíchovský mural připomíná 3 velké osobnosti – autor David Strauzz

Smíchovský mural připomíná 3 velké osobnosti – autor David Strauzz

Začátkem září 2022 se v centru Smíchova objevilo nové umělecké dílo. Velkoplošnou barevnou malbu na stěně nebytového objektu na Náměstí 14.října nelze přehlédnout. Jejím autorem je kanadský streetartový umělec s českými kořeny David Strauzz. Jeho zatím největší pražskou realizací ve veřejném prostoru byl obrovský dívčí portrét, který namaloval speciální technikou na stěnu budovy bývalé holešovické Tesly.

Strauzzův smíchovský mural je o něco menší, ale jsou na něm zachyceny hned tři portréty. Během své práce na obraze se umělec setkal s komentáři a dotazy zvědavých kolemjdoucích, na které ochotně reagoval.Také nám se podařilo ho krátce oslovit:

Artmagazin.eu: Koho představují ty tři portréty na vašem obrazu?

David Strauzz: Je to Olga Scheinflugová, Karel Čapek a Albert Einstein. Všichni tři jsou nějak spojeni se Smíchovem. Například Albert Einstein nedaleko odtud nějakou dobu bydlel.

Artamagazin.eu: Je to váš návrh?

David Strauzz: Ano a ne. Nejradši maluju portréty neznámých lidi, které náhodně potkám třeba v metru. Mám ateliér ve vysočanském centru Pragovka Art Distrikt, kde pracuji. Ale tady jsem od města dostal zakázku namalovat historické portréty. Je to pro mě možnost setkat se s širším publikem.

David Strauzz . Foto© PetrSalek.com

Artmagazin.eu: Ale zkušenosti s malbou ve veřejném prostoru jistě už máte?

David Strauzz:  Samozřejmě. Tohle je už můj asi dvacátý murál. Největší, který jsem maloval, měl plochu asi 440 m2, 16 x 25 m. Zúčastnil jsem se i streetartového festivalu v Itálii a v říjnu pojedu zase malovat do Itálie.

Artmagazin.eu: Jakou používáte techniku? Máte nějakou předlohu a můžeme ji vidět?

David Strauzz: Mám to připravené, ale vidět to nemůžete, není to důležité. Mám osvědčenou metodu, musím mít plán, aby to rychle jelo. Dnes je krásné počasí, ale já jsem zvyklý pracovat za všech podmínek. Někdy je to fyzický i psychický boj.

Davidův  den končí a zítra znovu. Foto© PetrSalek.com

Artmagazin.eu: Mluvíte velmi dobře česky. Jak dlouho žijete v Praze?

David Strauzz: Už tu žiju 6 let, ale mám české kořeny. Rodiče emigrovali do Kanady v roce 1973 a soustředili se pak na angličtinu. I ve škole jsem mluvil jenom anglicky, ale když jsem zlobil, tak na mě táta zakřičel česky.

Artmagazin.eu: Kdy bude slavnostní odhalení vašeho smíchovského murálu?

David Strauzz: Myslím, že asi 15. září 2022, bude tu také outdoorová výstava o tom, co jsme malovali na streetartovém festivalu v Itálii – celkem 4 Češi a 4 Italové. Tři panely budou ode mě. Právě v Itálii viděli mé práce místostarostové Prahy 5 a oslovili mě, abych namaloval na Smíchově murál.

Artmagazin.eu: Jaké jsou prozatímní reakce na váš obraz?

David Strauzz: Jsou různé, včera na mě například jeden pán sprostě řval. Nevadí, já s tím nemám problém, je to svoboda, umění musí žít, ale 99 procent reakcí bylo pozitivní. Myslím, že street art je skvělý nástroj, který pomůže, aby turisti kromě Prahy 1 a 2, přišli i do dalších částí města.

Artmagazin.eu: Ale nejlepší je to pro nás, kteří tu bydlíme a denně kolem chodíme. Je pro nás určitě příjemnější dívat se na umělecké dílo než na špinavou prázdnou zeď.

Rozhovor s Davidem Strauzzem zaznamenala: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

 

Summary

New work of art appeared recently in the center of Prague 5. The colorful large-scale mural on Náměstí 14.října cannot be overlooked. Its author is David Strauzz, a Canadian portraitist and street artist with Czech roots. His so far largest Prague realization in a public space was a huge portrait of a girl on the wall of the former Tesla factory building in Holešovice.

Strauzz’s mural in Smíchov is slightly smaller, but there are portraits of three remarkable personalities connected in some way with this part of Prague, namely of actress Olga Scheinpflugova, writer and playwright Karel Čapek and physicist Albert Einstein who lived near here for some time. The public opening of the mural will be about September 15, 2022. There will also be an outdoor exhibition about 4 Czech and 4 Italian painters who took part in the street art festival in Italy, among them also David Strauzz..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..