Zajděte si na Kremličku!

 …nezapomeňte na výstavu obrazů a kreseb Rudolfa Kremličky  v domě U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí.

Štíhlý elegán s knírkem z dobře situované měšťanské rodiny zřejmě vybočoval z řady. Příliš ho neovlivnilo ani konzervativní rodinné zázemí, ani zcela nezapadl do proudů umělecké avantgardy prvních desetiletí minulého století. Snad proto, že tušil, že mu není dáno mnoho času, spěchal a  zanechal po sobě rozsáhlé dílo. Reprezentativní výběr, který uspořádal kurátor Karel Srp je unikátní i tím, že z jedné třetiny pochází ze soukromých sbírek a tedy veřejnosti běžné nepčístupný.

K vidění jsou evropské krajiny: ty české melancholicky tlumené, italské nebo francouzské zařivě jasné a  pestré.

U portrétů současníků – často vzniklých na zakázku, mu prý bylo vytýkáno podbízení měštáckému vkusu.  Asi to bude částečně pravda, ale umělecká kvalita se jim upřít nedá.

Jistě to ale neplatí pro jeho ženské akty. Ženy zachycuje v okamžicích, kdy jsou samy sebou: při koupeli, před zrcadlem, při odpočinku. Je přitom dobrý a laskavý pozorovatel. Obrazy jsou eroticky smyslné a zároveň  uklidňující. Jemné tóny střídá zářivá barevnost. Přestože ženská těla na jeho obrazech nejsou dokonalá, vždy působí vznešeně a esteticky.

Nenechte si tuhle lahůdku, která potrvá až do 21.1. 2007 v žádném případě ujít!!

 Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..