Výstava „Objektivem Jovana Dezorta“ v Muzeu hlavního města Prahy je dárkem k 85.narozeninám významného českého fotografa

Výstava „Objektivem Jovana Dezorta“ v Muzeu hlavního města Prahy je dárkem k 85.narozeninám významného českého fotografa

Velká osobnost československé a české fotografie Jovan Dezort (*1934) oslavila vloni na podzim 85. narozeniny. Nejprve jako fotoreportér pro ČTK, časopisy Vlasta a Svět práce a od roku 1984 jako samostatný fotograf zachycoval svou kamerou přes 50 let běžný život i významné události a osobnosti doma i v zahraničí. Výstava v Muzeu hlavního města Prahy (MMP) připomíná významné mezníky Dezortova profesního života a předkládá reprezentativní průřez jeho dokumentární tvorbou. Převážně černobílé fotografie z 50. – 70. let minulého století nejsou jen nostalgickým svědectvím o časech minulých, ale jasně mluví o výtvarném vidění autora a jeho schopnosti zmáčknout spoušť v ten správný okamžik tak, aby sdělení, které divákovi předává, bylo srozumitelné a nepostrádalo emocionální náboj.

Cesta Jovana Dezorta k fotografii byla poměrně přímá. Rodák z Moravy přišel do Prahy studovat na Střední grafické škole v Hellichově ulici, která tehdy připravovala kameramany pro Československý státní film. Již během studia začal fotografovat a velký význam pro něj mělo setkání s Josefem Sudkem, kterého poznal ještě jako student a fotografoval ho při návštěvách v jeho bytě na Malé Straně. Po škole a vojenské službě začal pracovat nejprve jako laborant a zanedlouho už jako fotoreportér v ČTK.

Výstava v MMP je tematicky rozdělena do několika úseků. V kapitole Praha a každodenní život jsou dnes už historické záběry z pražských ulic a zákoutí. Obrovské staveniště uprostřed Václavského náměstí, když se tu v 60. letech budoval podchod, momentka z vltavského nábřeží s dávno zbouraným Stalinovým pomníkem v pozadí, fronta před telefonní budou, staré automobily a koňské povozy a otlučené fasády –  to je dnes už zapomenutá tvář staré Prahy. Kapitoly Osobnosti a Kultura ukazují bezprostřední a nijak stylizované záběry známých osobností. Jsou mezi nimi například Miroslav Horníček a Jan Werich, Emil Zátopek, Jiřina Skupová nebo Miloš Forman. Z 30-leté spolupráce s hudební soutěží Concertino Praga a 25 ročníků hudebního festivalu Pražské jaro vzniklo mnoho záběrů hudebníků mimo jiné i unikátní snímek Herberta von Karajana během koncertu. V kapitole Zahraničí jsou i záběry z vyznamenaného dokumentárního souboru z vietnamské války z roku 1968.

Expozice ukazuje i fotoaparáty, se kterými Jovan Dezort po léta pracoval, a přináší také ukázky tiskovin s uveřejněnými snímky autora.
Výstava opět připomíná, že Jovan Dezort je jedním z klasiků české reportážní fotografie, za jehož profesní dráhou jsou tisíce fotografií, desítky výstav a vyznamenání a jeden bohatě naplněný fotografický život.
Výstavu v  Muzeu hlavního města Prahy je možné navštívit do 13. června 2020.

Text: Soňa Šálková Fotografie: Petr Šálek


Summary

On occasion of the 85th birthday of the great personality of the Czech documentary photography Jovan Dezort the Municipal Museum of the City of Prague shows a representative collection of his mostly black & white documentary photographs.. The selection comprises vintage images of everyday life in Prague between 60s and 70s and also snapshots of famous Czech artists and personalities, e.g. Miloš Forman or Josef Sudek. As official photographer of the music festival Prague Spring Dezort took many photographs of musicians among them also Herbert von Karajan. Dezort was awarded several international prizes; in 1970 the World Press Photo Golden Seal award for his series of documentary photographs from the Vietnam War. The exhibition can be seen until June 13, 2020.

Výstava „Objektivem Jovana Dezorta“ v Muzeu hlavního města Prahy. Sbírka fotoaparátů, se kterými Jovan Dezort fotil, je součástí výstavy.  Foto© PetrSalek.com

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..