Filmový thriller Petra Zelenky Modelář je o lidech a o dronech

Filmový thriller Petra Zelenky Modelář je o lidech a o dronech

Nový celovečerní film úspěšného dramatika, scénáristy a režiséra Petra Zelenky Modelář nese podtitul Něco je ve vzduchu. Ve vzduchu se v něm prohání velký počet dronů, které tentokrát nejsou za kamerou, ale jako důležitá součást děje především před ní.  Odhlédneme-li od přímého významu názvu, musí nás napadnout, že po zhlédnutí filmu se vzduchem nepřestávají vznášet i otázky o tom, kdo jsme, co je pro nás v životě důležité a v jaké době to vůbec žijeme.

Film Modelář, premiéra 6.2. 2020, Jiří Mádl, Krištof Hádek, foto: modelarfilm

Děj filmu se odehrává v současnosti.  Hlavní postavy jsou dva kamarádi, kteří si sice rozumějí, ale jejichž představy o životě se značně liší. Hlavní hrdina filmu Pavel, kterého hraje Kryštof Hádek, je citlivý až vyšinutý idealista se silným smyslem pro spravedlnost, za kterou je ochoten se bít. Jeho přítel Plech v podání Jiřího Mádla je naproti tomu ctižádostivý a mazaný podnikatel, pro kterého jsou nejdůležitější peníze. Svou občasnou frustraci pak zmírňuje rapperskými vystoupeními v  hudebním klubu. Pavel se po práci v Izraeli vrací do Prahy, kde se kromě s Plechem setkává i s dalšími lidmi, ve kterých se snaží najít oporu nebo spojence. Zkouší to třeba u slibného kandidáta na prezidenta, významné právničky nebo bývalého radikálního politického aktivisty.  Postupně však dozraje ke konečnému rozhodnutí vzít iniciativu do svých rukou.

Podobně jako ve svých předešlých filmech Rok ďábla (2002) nebo Ztraceni v Mnichově (2015) spojuje Zelenka reálné osoby a události s fikcí.  Kromě scénáře a režie je Petr Zelenka poprvé i producentem filmu. Spolu s přítelem z dětství Martinem Sehnalem založili produkční společnost 0.7 km films a vypadá to, že na poprvé produkci zvládli.

Film Modelář, premiéra 6.2. 2020, producent Martin Sehnal a režisér Petr Zelenka, foto© Petr Šálek

 

Film Modelář, premiéra 6.2. 2020, Kryštof Hádek, představitel Pavla, foto© Petr Šálek

Je třeba říci, že Petru Zelenkovi a jeho přátelům, kteří jsou mimochodem uvedeni v titulcích jako spoluautoři, se povedlo něco u nás v poslední době mimořádného. Vytvořili český film, který má švih, napětí, akční scény, je zábavný a zároveň má etický a společenský rozměr. Scénář i dialogy jsou vytříbené do posledního detailu a přes vážné téma nepostrádají lehkost ani humor. Herecké výkony jsou přesvědčivé. Kryštof Hádek je úsporný ve výrazu a přesto nebo spíš právě proto má jeho postava důvěryhodnost a dojemnou vnitřní sílu.  Jiří Mádl baví jako „konzumující pseudoprotestující  ztracenej, chytrej kluk“.  Pro svou roli se dokonce naučil rappovat a mluvit jako Adam Svatoš alias rapper Kato z Prago Union, který také složil pro film skladbu Zastavit stát!  Kamera Alexandera Šurkala je výborná v akčních scénách i v detailech. Záběry s drony jsou efektní a někdy téměř na hranici možného. Ve filmu ožívají melancholické skladby ruské zpěvačky a básnířky Janky Djagilevy, k jejíž hudbě má Petr Zelenka zvláštní vztah.

Film Modelář, premiéra 6.2. 2020, Jiří Mádl jako Plech, foto© Petr Šálek

Modelář je psychologický thriller, který se nebojí a jasně naznačuje, na které straně barikády jeho tvůrci stojí. Do udílení Českých lvů 7. března 2020 nezasáhne. Bude si tedy muset ještě rok počkat.

 

 

Film Petra Zelenky Modelář přichází do českých kin 6. února 2020.

Text: Soňa Šálková

Film Modelář, premiéra 6.2. 2020, Veronika Khek Kubařová jako Eva, foto© Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..