Veletržní palác, Schwarzenberský palác a Klášter sv. Anežky se opět otevřely pro veřejnost

Veletržní palác, Schwarzenberský palác a Klášter sv. Anežky se opět otevřely pro veřejnost

Po více než dvouměsíční nucené pauze jsou od 12. května 2020 pro veřejnost opět přístupné tři výstavní objekty Národní galerie.  Otevírací doba stálých expozic i aktuálních výstav zůstává beze změny (tj. úterý až neděle 10-18 h, středa 1-20 h). Ve zpřístupněných objektech platí obvyklá omezení týkající se především rouškové povinnosti a nezbytných rozestupů, které ukládá nařízení vlády. I přes fungující pokladny se návštěvníkům doporučuje nákup vstupenek online.

Národní galerie, ilustrační foto© PetrSalek.com

Nejnovější stávající výstavy ve Veletržním paláci, především autorská retrospektiva Kurt Gebauer a Ozvěny benátského bienále. Stanislav Kolíbal, které kvůli koronavirové odstávce byly přístupné jen 4 dny, budou prodlouženy až do 10.ledna 2021. Prodloužení se vztahuje také na výstavní projekt věnovaný sochaři  Stanislavu Suchardovi, který mohou zájemci shlédnout až do 25.10.2020. Expozice věnovaná pražské architektuře Nebourat! Podoby brutalismu v Praze byla prodloužena do 22.11.2020.

Veletržní palác, foto© Petr Šálek

 

Mimořádná a zcela nepředvídatelná situace narušila nejen běžný návštěvnický provoz, ale i letošní výstavní plán NGP, který musel být v důsledku koronavirové krize upraven. Některé plánované projekty se letos bohužel neuskuteční. Dvě stěžejní výstavy sezóny Rembrandt: Portrét člověka a Mikuláš Medek: Nahý v trní naštěstí ve výstavním plánu zůstávají a měly by se uskutečnit letos na podzim.

Ambiciózní projekt rembrandtovské výstavy se připravuje již 5 let a měl by do Prahy přivézt velké množství vzácných zahraničních zápůjček ze světových galerií v New Yorku, Londýně, Vídni či Madridu. Jednání o novém termínu s těmito institucemi stále probíhají. Tento výstavní projekt inicioval a až do svého odvolání bývalým ministrem kultury Antonínem Staňkem v dubnu loňského roku provázel bývalý ředitel NGP Jiří Fajt.

Veletržní palác, Grand Opening, ředitel NG Jiří Fajt (vlevo) a ministr kultury Daniel Herman , 16.3. 2017, ANEŽKA LIVE ! Jiří Fajt představuje program, foto© PetrSalek.com

Dnes, kdy se prokázalo, že důvody k Fajtovu odvolání se nepotvrdily, by bylo symbolické, kdyby současný ministr kultury Jiří Zaorálek vyslechl žádost šesti set signatářů petice Jiří Fajt znovu ředitelem Národní galerie a Jiří Fajt mohl na podzim opět jako ředitel instituce výstavu zahájit. To, jak situace dopadne, však zůstává otevřené a prozatím jediným Rembrandtovým dílem u nás stále zůstává obraz Učenec ve studovně, který je po delší době opět k vidění ve Schwarzenberském paláci v rámci nedávno nově otevřené stálé expozice Staří mistři.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..