Slavná návrhářka šperků Elsa Peretti oslavila 80. narozeniny

Slavná návrhářka šperků Elsa Peretti oslavila 80. narozeniny

Kmenová designérka ikonického klenotnictví Tiffany & Co. Elsa Peretti (nar. 1. května 1940) vytvořila u příležitosti svého životního jubilea a zároveň také k 50. výročí vzniku svého nejprodávanějšího šperku tzv. kostní manžety (Bone Cuffs) novou barevnou edici oblíbených náramků v odvážných barevnostech. Bone cuffs byly navrženy k nošení ve dvojici současně na obou rukou. Pro každou stranu je jejich tvar jiný a přesně odpovídá anatomii zápěstí. Jednoduché organické tvary šperků podtrhující křivky ženského těla Peretti proslavily. Srdce, fazolky nebo lidské kosti jsou formy, ze kterých vychází a uplatňuje je ve svých výrobcích. Přitom hraje velkou roli její cit pro materiál a řemeslná zručnost. Její šperky nebo stolní nádobí se vyznačují elegancí a nadčasovostí. Inspirací pro své práce často hledá v přírodě, ale např. i v tvorbě Salvadora Dalího, se kterým se v 60. letech přátelila a modelovala.

Dcera ze zámožné římské rodiny chtěla jít vlastní cestou a ve 20 letech odešla nejdřív do Barcelony a pak se přestěhovala do New Yorku. Zde se záhy dostala do společnosti lidí z módní branže a působila velmi úspěšně jako modelka. Fotografoval jí například Helmut Newton a patřila k okruhu přátel Andy Warhola. Důležité pro ni bylo setkání s módním tvůrcem Halstonem, který objevil její výtvarný talent a povzbudil jí, aby se věnovala designu stříbrných šperků. Její návrhy se rychle staly populární. Potom, co v roce 1971 obdržela cenu Coty Award a obchodní dům Bloomingdale´s otevřel specializovaný butik Peretti, ji Halston v roce 1974 doporučil jako návrhářku pro slavné klenotnictví Tiffany. Spolupráce, která trvá dodnes, se projevila jako nesmírně plodná a výhodná pro obě strany. Peretti postupně pro Tiffany navrhla přes třicet kolekcí. Inspiraci přitom čerpala nejen v Evropě, ale i v Japonsku, Číně nebo Indii. Kromě stříbra začala používat i nefrit, lak nebo ratan. Její smlouva s klenotnictvím Tiffany & Co. byla v roce 2012 prodloužena o dalších 20 let. Stala se tak vedle Audrey Hepburn jednou z hlavních tváří, které veřejnost spojuje s touto značkou.

Šperky od Elsy Peretti se staly fenoménem, který neváhaly nosit a propagovat osobnosti jako Liza Minelli nebo Liz Taylorová.
Důkazem umělecké kvality prací Elsy Peretti je i jejich zastoupení v uměleckých sbírkách renomovaných muzeí v Londýně,
New Yorku nebo Bostonu.

Elsa Peretti: Bone cuffs, foto© PetrSalek.com

Elsa Peretti je také velkou filantropkou a mecenáškou. Její nadace se zaměřuje na ochranu přírody a životního prostředí. Podporuje také projekty na podporu lidských a občanských práv. Za záchranu historických památek ve vesnici Sant Marti Vell v Katalánsku dostala Peretti v roce 2013 cenu Národní rady pro kulturu a umění, kterou dosud neobdržel nikdo, kdo se nenarodil v Katalánsku.

Text: Soňa Šálková


Summary

The jewelry designer Elsa Peretti celebrates her 80th birthday with a new collection of her successfull Bone Cuffs in bright colors and organic forms which she originally created 50 years ago for the jeweller´s Tiffany & Co.  Over 40 years she heas been the leading designer of Tiffany for which she designed over thirty successful collections.  Peretti´s creations are revolutionary and timeless, some of them became a part of the permanent collections of art museums in New York, London or Boston. As philantropist and donator Peretti has been focused on the environment and wildlife conservation, and on humanitarian programs.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..