Potpouri

Dnes už téměř tradiční dekorace interierů lahodící jak očím, tak i tichu. Potpouri si můžete koupit již namíchané. Myslím, že je ale mnohem příjemnější si poskládat vlastní směsi. Připomenou Vám tak toulky jarní, nebo letní přírodou, nebo naopak nostalgickou podzimní procházku v parku.
Podívejte se teď na to, jak si můžete namíchat potpouri v podzimních barvách a vůních.
Hotovou směs si naaranžujte na mělkou misku, do hustého košíčku, nebo po dokonalém usušení i do dekorativní skleněné lahve. Pokud potpouri v otevřené nádobě postavíte na místo, kam svítí slunce, nebo poblíž topení, bude směs krásně jemně vonět.

Podzimní směs by svou barevností měla připomínat usínající přírodu, zvadlé listí, suchou trávu a zralé plody.  Vůně by také měla evokovat podzim, proto by měla být spíše kořenná, pryskyřičná.
Ve směsi, kterou si můžete prohlédnout na obrázku jsem jako vonné složky použila hvězdičky badyánu, celou skořici (obojí si musíte koupit v obchodech s kořením), šištičky thůje a kousky usušené borové pryskyřice. Další přísady pochopitelně tyto zákadní vůně doplňují.

Zde jsem směs trochu roztřídila, aby bylo lépe patrné, z čeho se skládá. Najdete tu odkvetlé kvítky kaliny, hvězdičky voskovky (Hoya carnosa), šištičky několika druhů zahradních jehličnanů, olšové šištičky, plody krušiny olšové, rakytníku a hlohu, semínka slunečnice, lípy, nebo buku, drobné žaludy letního dubu, důkladně usušené plátky kdoulovce, makovičky vlčího máku, drobné vlašské ořechy a další vhodné plody, nažky, semínka.

Základem je vše dobře usušit. Vlhké plody – třeba hloh, jeřabiny a jiné sušte volně rozložené, třeba na novinách, nebo sítu, větší plody – kdoulovec, jablka nakrájejte na plátky. Výhodné je při sušení navléknout tyto plátky na nit a sušit vodorovně zavěšené. Proschnout nechte ale i zdánlivě suché šištišky, žaludy a jiné nálezy. Pryskyřici si musíte vyhlédnout v lese takovou, která už je hodně ztvrdlá, jakoby zkamenělá. Nelepí, ale krásně voní.

Usušené ingredience pak stačí nasypat do misky, košíčku, nebo lahvičky tak, aby vynikla krása barev, tvarů a vůní.
Taková dekorace pak zdobí byt celý podzim a někdy i mnohem déle. Je to také krásný a neobvyklý dárek.
A v neposlední řadě každá i sebekratší procházka Vás bude motivovat k tomu, abyste se kolem sebe dívali zcela jiným pohledem. Uvidíte, kolik zajímavých nálezů se do podzimního potpouri dá zakomponovat!

Barevný a voňavý podzim Vám přeje Helena  Řeřábková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..