Jiří Turek: I tady žijí lidé

Jiří Turek: I tady žijí lidé

Fotograf Jiří Turek (*1965) se po 13 letech vrací do Leica Gallery Prague. Dvacítka velkoformátových fotografií, které prezentuje na své aktuální výstavě nazvané I tady žijí lidé, je pro jeho tvorbu dost netypická. Černobílé dokumentární snímky z Afghánistánu zachycují obyčejné lidi, kteří se přes vyhrocenou situaci v zemi snaží žít svůj běžný život, ale jejich tváře jsou plné emocí a smutku. Podle autorů výstavy se nejedná o rychlou reakcí na současnou situaci na Ukrajině, ale jen o souběh událostí. Podle ředitelky galerie Míly Dubské probíhaly přípravy na výstavu, „aniž bychom tušili vývoj ve světě. Výstava nechce být fotožurnalistickou, dokumentující výstavou, která by mapovala nějakou určitou válečnou destinaci, ale dívá se na život obyčejných lidí, kteří v té zemi žili, žijí a budou tam žít a je důležité si to připomínat.

Galeristka Míla Dubská a fotograf Jiří Turek. Foto© PetrSalek.com

Renomovaný autor portrétů známých osobností a úspěšný komerční fotograf Jiří Turek byl v Kábulu před více než 10 lety na pozvání tehdejšího českého velvyslance v Afghánistánu generála Petra Pelze. Díky podpoře velvyslanectví měl k dispozici obrněné auto s afghánským řidičem a tlumočníkem. Dostal se tak do míst, kam se cizinci běžně nedostanou. Navíc mohl navázat kontakt s lidmi a fotografovat je z bezprostřední blízkosti, což dodává jeho fotografiím na autentičnosti.

„Já celý svůj život fotím lidi a ne politické zástěny, které si lidi berou jako rukojmí. Nemá to být žádný extrémní apel, nezvedáme pěsti. Je to strašně smutný, že se to takhle sešlo, ale je to bohužel určitá paralela. Výstavu jsme plánovali od léta, kdy spojenecké jednotky opustily Afghánistán. To mi přijde šílený, protože je v tom všichni nechali. Proto se to jmenuje I tady žijí lidé. To co se děje tam, se klidně může stát i nám a mějme to na paměti, že svoboda a možnost dělat co chceme, nemusí být věčná,“ vysvětluje Jiří Turek.

I když se jedná o autentické reportážní záběry, překvapí vysoká úroveň jejich prezentace. Vystavené velkoformátové fotografie jsou velmi kvalitní díky nezvyklé technologii s velkým podílem ruční práce. Původní digitální snímky byly nejprve nasvíceny z dat na fotografický papír a potom vyvolány klasickou mokrou cestou s použitím vývojky a ustalovače. Zvětšeniny jsou ručně nalepeny na speciální hliníkový materiál Dibond a následně opět ručně potaženy pryskyřicí.  Menší část vystavených snímků jsou klasické inkjetové výtisky vytištěné na papír.

 

Výstava Jiří Turek: I tady žijí lidé je k vidění v Leica Gallery Prague do 24.dubna 2022.Text: Soňa Šálková

Text Soňa Šálková     Foto: Petr Šálek


Summary
In his current exhibition in the Leica Gallery Prague the photographer Jiří Turek (* 1965) presents a series of large-format photographs taken in Afghanistan approximately ten years ago. Jiří Turek is renowned author of portraits of celebrities and successful commercial photographer. The show entitled Even Here People Live is therefore quite atypical for him. Black-and-white images capture ordinary people who, despite the difficult situation in the country, try to live their ordinary lives.  According to the authors of the exhibition, this is not a quick response to the current situation in Ukraine, but only a concurrence of events because the exhibition has been planned since the last summer. The large-format photographs on display are of a very high quality thanks to unusual technology with a large portion of manual labour.

The exhibition Jiří Turek: Even Here People Live can be seen in the Leica Gallery Prague until April 24, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..