HOW CAN I HELP YOU? Ptá se Krištof Kintera ve své apotéce ctností a neřestí.

HOW CAN I HELP YOU? Ptá se Krištof Kintera ve své apotéce ctností a neřestí.

 

Krištof Kintera tvoří pomocí elektrického proudu. Foto© Háta Hlavatá

Krištof Kintera a kurátorka výstavy Michaela Šilpochová. Foto© Háta Hlavatá

Žádné kresby tuší na papíře, žádné čáry tužkou ani reprodukce skicáků. Přesto Krištof Kintera tvrdí, že vystavuje KRESBY. Na 300 děl jednotného formátu se představuje ve společné site-specific instalaci ve třech patrech věže pražského Centra DOX. Dohromady tvoří osobní zpověď umělce, který na jednotlivých stránkách pomyslného deníku zaznamenává to, co ho zajímá, frustruje i děsí. Dotýká se zároveň ale i našich vlastních nejniternějších pocitů, tužeb, bolestí a strachů.

Umělec umí o svých velkoformátových rychle vzniklých deníkových záznamech z posledních 20 let velmi bystře a srozumitelně vyprávět. Díla byla snesena od sběratelů, institucí, kaváren a čekáren v tak ohromném množství, že i sám Kintera byl nevídaně překvapen silou a množstvím řečeného. Ještě nikdy nebyly záznamy na papíře DINA 1 pohromadě a zavěšeny ve věži DOXu. 

„Díky tomu, že se podařilo shromáždit velké množství kreseb, vznikla jedinečná příležitost, kdy Krištof Kintera mohl motivy některých kreseb ve výstavních prostorech rozpracovat, autorskými zásahy rozvést nebo z nich tvořit menší významové celky. Každé ze tří pater jsme pojali úplně odlišně.  Dohromady tvoří rozsáhlou instalaci, jakousi laboratoř, knihu mouder, zeď nářků i apotéku ctností a neřestí. A jak deník kreseb Krištofa Kintery může pomoci právě vám? Posuďte sami.“ uzavírá kurátorka výstavy Michaela Šilpochová

Text a foto: PhDr. Háta Hlavatá


Summary

No ink drawings on paper, no pencil lines or sketchbook reproductions. Nevertheless, Krištof Kintera claims that he exhibits DRAWINGS. 300 works of a uniform format created during the past 20 years are presented in a site-specific installation on three floors of the tower in the Prague DOX Center. They form a personal confession of an artist who records what interests, frustrates and scares him on the individual pages of an imaginary diary. But it also touches our own innermost feelings, desires, pains and fears.

The exhibition Krištof Kintera: How can I help you? can be seen in the Center of Contemporary Art DOX until August 20, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..