Tomáš Měšťánek: Bez sentimentu – působivá retrospektiva v centru DOX

Tomáš Měšťánek: Bez sentimentu – působivá retrospektiva v centru DOX

Tomáš Měšťánek, repro z filmu

První letošní vernisáž v centru současného umění DOX je věnována tvorbě malíře Tomáše Měšťánka (1951-2021). Galerie DOX touto výstavou pokračuje v sérii výstav věnovaných méně známým umělcům. Mimořádný malíř a svérázný člověk kromě období studia na pražské Akademii výtvarných umění strávil celý život na rodném Slovácku.

Tomáš Měšťánek, krysař, repro: Petr Šálek

Na Moravě měl také několik úspěšných výstav. Pražská veřejnost mohla vidět jeho obrazy v roce 2007 na výstavě v Nové síni. Ale vzhledem k tomu, že figurální malba v té době nebyla preferovaným žánrem, nijak se tehdy v Praze neprosadil. Galerie DOX se rozhodla tento deficit napravit a prezentuje průřez tvorbou Tomáše Měšťánka na výstavě s příznačným názvem Bez sentimentu.

Milada Frolcová, kurátorka. Foto© PetrSalek.com

Kurátoři výstavy Leoš Válka, Michaela Šilpochová ve spolupráci s Miladou Frolovou a Janem H. Vitvarem stáli před velmi těžkým úkolem. Z neuvěřitelně rozsáhlé malířovy pozůstalosti mohli vybrat jen několik desítek děl reprezentujících hlavní polohy Měšťánkovi tvorby. Vystavený soubor je tak stručným průřezem malířovým celoživotním dílem. Již rané kresby a autoportréty v úvodu výstavy jasně dokládají obrovský talent a vyspělost autorova výtvarného projevu už v teenagerovském věku. Sousední pozdní autoportréty svou ironií a přesahem nad pouhé zobrazování reality pak jasně demonstrují vývoj, kterým malíř prošel.

Jan H. Vitvar, foto© Petr Šálek

 

Tomáš Měšťánek podle slov svých přátel netoužil po úspěchu a uznání. Maloval především pro sebe a pro pár lidí, kterých si vážil. Malování a život byly pro něj jedno. Ve svém ateliéru v Uherském Hradišti vytvořil stovky skic, črt, kreseb a obrazů. Když zrovna neměl volné plátno, přemaloval některé z těch předchozích. Stejně jako v životě ani v malování neznal kompromisy. Jeho expresivní, převážně figurativní malby jsou metaforami života, který není jednoduchý, ale stojí za to mu čelit. Zachycuje své oblíbené hrdiny Dona Quijote, Krysaře nebo Poeova Havrana. Vedle velikánů jako Franz Kafka nebo Vincent van Gogh maluje i bezejmenné outsidery, bezdomovce a opilce. K některým tématům se během života vrací, mnohdy bez uvedení datace. Jeho expresivní plátna jsou plná napětí, barev a sarkasmu. „Každý jeho obraz je jako rána sekyrou“, prohlásil Leoš Válka.

Leoš Válka, kurátor, foto© Petr Šálek

Byl to malíř, který uměl malovat, byla to pro něj každodenní potřeba. Měl v sobě posedlost, viděl mnoho obrazů, které chtěl namalovat. ….. Doufám, že tato výstava trochu pootevře pohled na jeho tvorbu. Na podzim pak proběhne velká retrospektiva ve všech sálech naší galerie. Doufám, že se setká s ohlasem, který mu náleží“, uvedla při zahájení výstavy Milada Frolcová ze Slováckého muzea.

Výstava Tomáš Měšťánek: Bez sentimentu potrvá v Centru pro současné umění DOX do 21. května 2023 (více na www.dox.cz).

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

První letošní vernisáž v centru současného umění DOX je věnována tvorbě malíře Tomáše Měšťánka (1951-2021). Foto© PetrSalek.com

Summary
This year’s first exhibition at the DOX contemporary art center is dedicated to the work of a lesser- known painter Tomáš Měšťánek (1951-2021). The artist did not long for success or recognition. Painting and life were the same for him.  Most of the time he lived and painted in his native Slovácko Region and  was practically unknown in Prague. The DOX gallery decided to remedy this deficit by presenting a cross-section of Tomáš Měšťánek’s work in an exhibition entitled Without Sentiment. His expressive, mostly figurative paintings are metaphors for life that is not simple, but worth facing. In his pictures he captured his favorite heroes Don Quijote, Pied Piper or Poe’s Raven. In addition to great personalities such as Franz Kafka or Vincent van Gogh, he also portrayed nameless outsiders, homeless people or drunkards..

The exhibition Tomáš Měšťánek: Without sentiment will run at the Center for Contemporary Art DOX until May 21, 2023 (more at www.dox.cz).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..