Daleko od Reykjavíku – filmové drama se silnou hrdinkou přichází do kin

Třetí celovečerní film absolventa pražské FAMU a mezinárodně uznávaného mladého režiséra Grímura Hákonarsona  Daleko od Reykjavíku se odehrává na islandském venkově.  Drsná krása krajiny se odráží i v charakterech sedláků, kteří musí čelit nejen přírodě, ale i mocnému farmářskému družstvu ovládajícímu veškeré jejich obchodní vztahy. Také Inge a její manžel se podřizují diktátu družstva a tvrdě dřou, aby udrželi nad vodou svůj zadlužený statek.  Rodinná tragédie Inge nejprve ochromí a zažene do kouta. Postupně ji ale promění v rebelku, která nemá co ztratit. Zpočátku vypadá její souboj s mocným protivníkem neškodně až absurdně.   Ale díky své tvrdohlavosti a odvaze se jí podaří přece jen něco změnit. ArndísHrönn Egildóttir je v roli Inge naprosto autentická a přesvědčivá. Nejen že pomáhá krávě při porodu a řídí traktor, ale její přerod od mírné a nenápadné manželky k rozhořčené mstitelce působí věrohodně. Někteří kritici její výkon přirovnávají k osamělé a neústupné Frances MacDormand, pátrající po vrazích své dcery ve Třech billboardech kousek za Eddingem. Dokonce  jí občas i fyzicky trochu připomíná.

 

Grímur Hánarson, který je zároveň i autorem scénáře, vypráví svůj příběh poutavou filmovou řečí. Dlouhé záběry krajiny se od temné zimy na počátku filmu s příchodem jara postupně rozsvětlují.  Dialogy jsou stručné, těžiště vyprávění je v obraze.  Film nelíčí antickou tragédii, ale zcela běžný příběh bezpráví a boje jednotlivce se systémem, který může skončit špatně nebo jen částečným vítězstvím, ale vždycky stojí za to se bránit. To, že se odehrává na Islandu, filmu dodává na zajímavosti, ale mohl by se odehrát kdekoliv.  To, že bojovníkem je žena, je fenomén současné doby, která konečně otevřeně uznává, že silná žena může být rovnocenným soupeřem.

Po předchozím celovečerním snímku Berani, který zabodoval v roce 2015 na filmovém festivalu v Cannes,  natočil Grímur Hánarson další film, který má velkou šanci na divácký ohlas  i na mezinárodní ocenění.

Distribuční společnost Aerofilms přináší snímek Daleko od Reykjavíku do českých kin od 23. ledna 2020.

Text: Soňa Šálková

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..