Královské reprezentační sály a Porcelánový kabinet obohatily expozice v Rezidenčním zámku v Drážďanech

Královské reprezentační sály a Porcelánový kabinet obohatily expozice v Rezidenčním zámku v Drážďanech

Rezidenční zámek  Drážďany, foto© PetrSalek.com

Rozsáhlý renesanční komplex bývalého sídla saských králů a kurfiřtů – Rezidenční zámek (Residenzschloss) – je jednou z architektonických dominant Drážďan. Jako většina budov ve městě byl i Rezidenční zámek silně poškozen během velkého spojeneckého náletu v únoru 1945. O tom, jak ničivá byla míra jeho poškození, svědčí i skutečnost, že oprava a rekonstrukce objektu probíhá od roku 1985 až dodnes.

Do již rekonstruovaných částí se postupně podařilo umístit cenné sbírky z oblasti umění a vědy, které každoročně obdivují desítky tisíc návštěvníků. Vystavené obrazy, rytiny, luxusní užitné a dekorativní předměty, šperky, mince, vojenská a jezdecká výzbroj a bohatě zdobené oděvy svědčí o nesmírném bohatství a moci, reprezentované především osobností kurfiřta a saského vévody Augusta Silného (1670-1733). Byl to on, kdo se zasloužil o rozmach Drážďan jako centra kultury a obchodu a vytvořil z nich „Florencii na Labi“. Nechal zbudovat významné stavby jako Zwinger nebo nedaleký Pilnitzký zámek, stál u zrodu první porcelánové manufaktury v Evropě, byl významný politik, válečník a sběratel.

Poslední novinkou, která rozšířila a obohatila návštěvnický okruh v Rezidenčním zámku, je nově otevřené reprezentační apartmá ve věrné rekonstrukci své původní podoby z roku 1719. Místnosti nechal August Silný zřídit u příležitosti svatby svého syna Friedricha Augusta s císařskou dcerou Marií Josefou. Apartmá se skládá z několika vzájemně propojených sálů – dvou předsíní, rohového sálu, ve kterém v roce 1719 proběhl veřejný svatební oběd, z audienčního sálu se zlatými pilastry a trůnem, na kterém August Silný přijímal významné návštěvy, a z reprezentační ložnice pro svatební pár. Místnosti jsou vybaveny originálním nábytkem z Augsburgu a Paříže nebo drahocennými původními zrcadlovými rámy. Stropní a nástěnné malby byly namalovány nově podle dochovaných dokumentů, vzácné textilie nově utkány starými technikami. V závěru expozice se dokonce zjeví i samotný August Silný v korunovačním ornátu. Figurína vladaře a jeho královské insignie uzavírají působivou prohlídku.

Další nově otevřenou expozicí je zrekonstruovaný Porcelánový kabinet ve Věžním pokoji zámku. Tato místnost sloužila dvě stě let jako prominentní výstavní síň slavného míšeňského porcelánu. Z depozitářů se tak po 75 letech v plné kráse na oči veřejnosti opět dostávají bohatě zdobené porcelánové vázy od dvorního sochaře a modeléra Johanna Kändlera jako doklady mistrovství míšeňské porcelánové manufaktury.

Opravy Rezidenčního zámku stále pokračují. Videa v expozici dokumentují průběh některých restaurátorských prací, pohled do menšího nádvoří zámku ukazuje probíhající stavební práce.  Ale i dnes se návštěvník stále může setkat s pozůstatky původního stavu budovy po náletu.

Rezidenční zámek  Drážďany v roce 2019, foto: PetrSalek.com

Rezidenční zámek  Drážďany po bombardování, repro: PetrSalek.com

Velkou ránu státním uměleckým sbírkám i veřejnosti zasadila loupež klenotů ze slavné klenotnice Augusta Silného, tzv. Zelené klenby, umístěné v přízemí Rezidenčního zámku.  25. listopadu 2019 neznámí lupiči ukořistili okolo 100 jednotlivých kusů z unikátních souborů diamanty a brilianty vykládaných šperků, ozdob, epolet a vyznamenání nedozírné historické a umělecké hodnoty. Po pachatelích se sice usilovně pátrá, ale pravděpodobnost, že předměty budou rozebrány a rozprodány po částech, je vysoká.

I přestože Zelená klenba po loupeži stále ještě zůstává uzavřena, nabízí Rezidenční zámek obrovské možnosti, jak se seznámit se slavnou historií saské metropole a prohlédnout si její poklady.

Text: Soňa Šálková    Fotografie: Petr Šálek


Summary

The Residential Chateau (Residenzschloss), one of the architectural highlights of the city of Dresden, which was severely damaged during allied air raids in February 1945, has been renovated since 1985 until now. The latest refurbished parts which has been opened to the public in 2019 are the Royal State Apartment of August the Strong and the Porcelain Cabinet. The luxury suites of rooms include two antechambers, the banqueting hall, audience chambre with throne  and the state bedroom. The reconstructed Porcelain Cabinet in the Tower Room served for more than 200 years as a showroom for the famous Meissen porcelain. The opening of the faithfully reconstructed State Apartments 300 years after their original creation as well as of the Porcelain Room represent further step in the 33 years of reconstruction work on Dresden’s former electoral and royal palace.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..