Festival německy mluvených filmů Das Filmfest přinese okolo 30 novinek

Festival německy mluvených filmů Das Filmfest přinese okolo 30 novinek

Letošní již 15. ročník tradiční přehlídky nové filmové produkce z Německa, Rakouska a Švýcarska proběhne v pražských kinech Lucerna a Atlas od 20. do 26. října 2021. Letošní Filmfest přinese celkem 30 hraných i dokumentárních snímků kinematografií, které v našich kinech nepatří k běžně uváděným. Bohužel ani programová nabídka letošního ročníku nebude výjimkou, protože žádný z festivalových snímků se nedostal do distribuce. A přitom se jedná o velmi komplexní a nám blízkou filmovou tvorbu. Das Filmfest je tak možná jedinou příležitostí, jak snímky vidět. Třešničkou na dortu je osobní účast celé řady režisérů a herců, kteří své filmy přijedou na festival osobně uvést.

Festivalová nabídka je rozdělena do několika tematických sekcí. Do nejobsáhlejší z nich Das FilmFest Spezial byl zařazen i německý film Curveball (Wir machen die Wahrheit) od německého režiséra Johannese Nabera. Snímek s inteligentní zápletkou a skvělými hereckými výkony satirickou formou odkrývá pozadí jedné z největších fake news o výrobě biologických zbraní v Iráku. Film bude uveden při zahájení přehlídky 20.října v kině Lucerna. Ve stejné sekci bude uveden i portrét legendárního režiséra Rainera Wernera Fassbindera s názvem Enfant Terrible nebo rakouská černá komedie o milostném trojúhelníku Klikaři (Glück gehabt).

Festivalový tým Filmfestu: Jana Kuhnová a Eva Lockl (CH), Sarah Polewsky (AT), Klára Arpa (DE), foto: ©PetrSalek.com

V sekci NE! / NÖ, která se zabývá vzdorem, a to jak k okolí tak i sám sobě bude m.j. uveden německý film Ne! (Nö!), za který jeho režisér Dietrich Brüggemen získal na letošním MFF Karlovy Vary cenu za nejlepší režii. Švýcarskou kinematografii v této sekci zastupuje snímek Táhněte do Moskvy (Moskau Einfach!), který připomíná skandál s tajnými spisy z konce 80. let, kdy švýcarská policie špehovala občany pro jejich údajné sympatie se Sovětským svazem.

V sekci Ve jménu rodiny (Familiensache) se například představí rodinné drama německé oscarové režisérky Caroline Link Jak Hitler ukradl růžového králička (Als Hitler das rosa Kaninchen stahl) nebo adaptace slavného románu Siegfrieda Lenze Hodina němčiny (Deutschstunde).

V sekci dokumentárních filmů se hned dva snímky: rakouský Davos a švýcarský Forum zaměřily na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) 2020. Bude zde uvedena i autobiografická esej Paříž – Ani den bez Tebe (Paris – Kein Tag ohne Dich), kterou režisérka Ulrika Schaz dokumentuje svůj komplikovaný příběh, kdy byla neprávem označena za teroristku.

Curveball (2020) (Wir machen die Wahrheit) od německého režiséra Johannese Nabera. Fotoska k fimu. ©Foto: www.signalfestival.com    Artmagazin.eu vřele doporučuje.

Legendárnímu režisérovi Werneru Herzogovi a jeho dokumentární tvorbě bude věnována samostatná retrospektiva, která proběhne od 2 do 6. listopadu 2021 v kinu Ponrepo. Kromě filmu Můj milovaný nepřítel – Klaus Kinski (1999) se tu bude promítat i archivní 35 mm kopie filmu Fitzcarraldo (1982).

Po ukončení pražské části festivalu se FilmFest přesune do Brna, kde ve dnech 2 – 7. listopadu 2021 proběhne v kinu Art.

Předprodej vstupenek (130/80 Kč) již probíhá, kompletní program najdete na www.dasfilmfest.cz

 

 

 


Summary
This year´s 15th  traditional film festival Das Filmfest presenting the latest productions from Germany, Austria and Switzerland will take place in the Lucerna and Atlas cinemas in Prague from October 20 to 26, 2021. It will bring a total of 30 feature and documentary films.  Unfortunately, none of them have been accepted for distribution in the Czech Republic, so it is perhaps the only opportunity to see the movies here. Great number of directors and actors will come to present their films in person.

A separate retrospective will be given to the legendary director Werner Herzog and his documentary work which will take place from 2 to 6 November 2021 at the Ponrepo cinema.

After the Prague part of the festival, the FilmFest will move to Brno, where it will take place in the Art cinema from 2 to 7 November 2021.

Ticket sales (CZK 130/80) have already started, the complete program can be found at: www.dasfilmfest.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..