Prezident Václav Havel objektivem Iva Šilhavého

Prezident Václav Havel objektivem Iva Šilhavého

Václav Havel, foto© Ivo Šilhavý

Václav Havel. To jméno znají lidé všude ve světě. Pro mnoho z nich je ikonou, symbolem nenásilného boje za lidská práva a svobodu, porozumění mezi rozdílnými kulturami a náboženstvími, harmonického soužití všech obyvatel na Zemi. V Česku se mu takového uznání zdaleka nedostává. Zatímco jedni k Havlovým slovům o pravdě a lásce vzhlížejí s nadějí, jiní je používají jako posměšek. Václav Havel charakterizoval naději slovy: „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.” Václav Havel, ať už jako občan či prezident, byl tím člověkem, který dokázal kolem sebe vytvářet atmosféru plnou pozitivní energie a naděje. Generace, které Havlovo období prožily, to hluboce ovlivnilo. Byly hrdé na svého prezidenta. Tato zkušenost, tento pocit jsou jen těžko přenositelnými. Dnešní mladá generace to neměla možnost zažít.

Proto u příležitosti nedožitých 85. narozenin Václava Havla Gymnázium Jana Nerudy v Hellichově ulici uspořádalo výstavu jeho fotografií z let 1996-2006 s názvem „Just a Perfect Day…“, která se snaží studentům především přiblížit atmosféru oněch dní, umocňovanou osobnostmi jako je tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajlama, bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová či jako byl hudebník Lou Reed.

Autor výstavy, bývalý spolupracovník Václava Havla, diplomat a nadšený fotograf Ivo Šilhavý k výstavě uvedl: „Atmosféra kolem prezidenta Havla byla nesmírně důležitá. Vycházela z ní pozitivní energie. Já věřím, že tato energie tu zůstala, ale je třeba ji oživovat a připomínat, zejména mladé generaci. To je také cílem této výstavy. Já jsem měl to štěstí, že jsem mohl být při některých příležitostech po boku prezidenta Havla jako jeho zahraničně-politický spolupracovník. Měl jsem obvykle po ruce fotoaparát, protože mi to nedalo, abych se nepokusil tyto vzrušující okamžiky zachytit. Prezident to tiše toleroval, ale i tak to bylo často velmi náročné, protože jsem musel v jeden okamžik skloubit svoji roli pracovní s rolí fotografa.“

Soubor fotografií od Iva Šlhavého  s názvem „Just a Perfect Day“ byl ve formě klasické výstavy poprvé uveden v Národní knihovně v Prištině v roce 2015, následně putoval do Athén, Drážďan a Milána. Zdali fotografie doopravdy navozují inspirativní atmosféru doby Václava Havla, můžete posoudit zde,kde si je můžete prohlédnout ve formě slide-show v doprovodu hudby Lou Reeda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..