Výstava obrazů Jaroslava Valečky v Galerii 1

Výstava obrazů Jaroslava Valečky v Galerii 1

Výjevy inspirované skutečnými událostmi nebo venkovskými slavnostmi a lidovými zvyky, lyricky pojaté krajiny z oblasti bývalých Sudet nebo trochu morbidní ženské portréty. To jsou typické náměty obrazů Jaroslava Valečky (*1972). Pro svou aktuální výstavu Černá kronika, která probíhá od 5. října 2021 v pražské Galerii 1, vybral malíř nejnovější, převážně velkoformátová plátna. Valečkovy obrazy jsou na první pohled identifikovatelné nejen podle námětů s prvky černého humoru, ale především tajemnou atmosférou a malířským rukopisem s osobitou barevností a působivým střídáním světel a stínů. Prostory v Galerii 1 umožňují dostatečný odstup a diváci si mohou díla náležitě vychutnat. I když výjevy na obrazech působí nereálně, většina z nich má reálný základ. Autor dokonce přiložil krátký popis skutečných událostí, které ho k vytvoření některých pláten inspirovaly.

Fotografie s komentáři autora:

Některé obrazy na výstavě ale žádný černý příběh nepopisují. Například Maškary jsou vzpomínkou na závěr masopustního průvodu, kdy se rozjaření účastníci v maskách koupali v rybníku. K obrazu Lesní loutky malíře inspirovaly loutky a panenky, rozvěšené dětmi po lese. V noční zasněžené krajině pak hračky působily strašidelně skoro jako duše zemřelých.

Dětství strávené na severu Čech se mi vepsalo do paměti poetikou strašidelných příběhů, tajemství zdivočelých fantazií i vesnických báchorek. Mohu říci, že vlastně celé mé malování je jedna tak trochu černá kronika.“                                                                   Jaroslav Valečka

Výstava Jaroslav Valečka, Černá kronika je v Galerii 1 ve Štěpánské ulici v Praze 1 k vidění do 30.
října 2021 denně, mimo pondělí a neděli.

Více o autorovi se dozvíte zde

 


Summary

Scenes inspired by real events, rural festivities and folk customs, lyrically conceived landscapes from the former Sudetenland or a little morbid female portraits. These are typical themes of paintings by Jaroslav Valečka (* 1972). For his current exhibition The Black Chronicle the painter has chosen the newest, mostly large-format, canvases. Valečka’s paintings are identifiable not only by themes with elements of black humour, but also by painter’s characteristic style with distinctive colours and impressive light. Although the stories in the paintings seem unrealistic, most of them have a real basis.

The exhibition in the Galerie 1° in Štěpánská street in Prague 1 will last until October 30, 2021.

Text: Soňa Šálková, photo: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..