Konec léta v Meetfactory

Konec léta v Meetfactory

Mezinárodní centrum pro současné umění Meetfactory je na naší kulturní scéně již zavedenou adresou. Od roku 2007 se v prostorách bývalého industriálního objektu ležícího mezi rušnou silnicí a  vlakovými kolejemi u  Smíchovského nádraží  konají výstavy, koncerty, divadelní představení a filmové projekce.

Centrum od svého počátku nejen prezentuje současné umění, ale zároveň podporuje neformální kontakty českých a zahraničních umělců navzájem i s návštěvníky. Je místem největšího ateliérového programu v České republice, který ve svých 10 ateliérech ročně hostí více než 30 výtvarných umělců, kurátorů, režisérů a spisovatelů z celého světa.  Také letos přijela řada zahraničních tvůrců na rezidenční pobyty.  V současné době se chýlí k závěru letní program a celkem 6 z 10 letošních rezidentů ukončí své pobyty v Meetfactory koncem srpna.

Jako rozloučení s letní sezónou uspořádala Meetfactory tradiční prázdninový večírek  s melancholickým podtitulem 𝓢𝓾𝓶𝓶𝓮𝓻𝓽𝓲𝓶𝓮 𝓢𝓪𝓭𝓷𝓮𝓼𝓼.

Autorka Karolina Jerzebak, foto© PetrSalek.com

Program večírku nabídl  komentovanou prohlídku aktuální výstavy  Ať zaslechnu tvé stopy. Díla celkem 9 tvůrců s tělesným, smyslovým nebo mentálním znevýhodněním jsou vyjádřením jejich odlišného vnímání reality. Kresby a instalace Španěla Davida Escalony například odkazují na jeho dlouhé pobyty v nemocnici v souvislosti se zraněním ruky. Polská umělkyně Joanna Pawlik se prezentuje dvojím způsobem. Její videa ze série Schody věcně a bez zbytečného patosu sledují, jak přesto, že nemá jednu nohu, dokáže zdolávat výstupy po schodech.  Současně jsou na výstavě i její poetické malby, které převrácením do negativu symbolizují odlišné vidění. Irský umělec Aaron McPeake se svými akusticko-haptickými plastikami a cestopisnými filmy věnuje tématu ztráty zraku. Zvuková instalace Our Space je dílem dvou nevidomých hudebnic Michaley Blažkové a Ráchel Skleničkové a je projevem jejich osobitého vnímání okolního světa.

Jacqueline van de Geer (NL / CA) – performance 𝙒h𝙖𝙩 𝙞𝙨 𝙡𝙤𝙫𝙚? (𝙗𝙖𝙗𝙮, 𝙙𝙤𝙣’𝙩 𝙝𝙪𝙧𝙩 𝙢𝙚) Foto© PetrSalek.com

Součástí večera byla i návštěva otevřených ateliérů s rezidenčními umělci. Tři letošní rezidentky : vizuální umělkyně Jacqueline van de Beer, která pochází z Holandska, ale žije v Kanadě, performerka a sochařka Marion Renier z Francie a konceptuální výtvarnice, básnířka a performerka Marie Tobola z Polska pak živě vystoupily s autorskými performancemi. Současně se promítaly i dva krátké filmy Alžběty Bačíkové, která se dlouhodobě věnuje spolupráci s lidmi se smyslovým znevýhodněním a iniciovala vznik zvukové instalace Ráchel Skleničkové a Michaely Blažkové.

Výstavu Až zaslechnu tvé stopy je možné navštívit v Meetfactory ještě do 11.září 2022.

Artist: David Escalona, Foto© PetrSalek.com

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek


Summary
As a farewell to the summer season, the center of contemporary art Meetfactory organized a traditional soireé party under a slightly melancholic subtitle Summertime Sadness. The program offered a guided tour through the current exhibition Let Me Hear Your Footprints. The works of 9 artists who are either disadvataged or cooperate closely with neurdivergent, blind, purblind and physically impaired authors..

The Soiree also included a visit to open studios with resident artists. Three of the total 10 residents of this summer, namely : the visual artist Jacqueline van de Beer, who comes from Holland but lives in Canada, performer and sculptor Marion Renier from France, and conceptual artist, poet and performer Marie Tobola from Poland then presented live ther original performances. Two short films by Alžběta Bačíková, who has been working with people with sensory disabilities for a long time, and initiated the creation of a sound installation by Ráchel Skleničková and Michaela Blažková, were shown, too.

The exhibition can be visited at the Meetfactory until September 11, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..