Bohemian Rhapsody nebo Zrodila se hvězda?  

Před koncem loňského zachvátila Čechy neobvyklá filmová horečka. Do české distribuce se dostaly dva výjimečné hudební filmy, které přilákaly tisíce diváků do kin. Především Bohemian Rhapsody zaznamenala návštěvnický rekord. Od října do ledna 2018 u nás film shlédlo přes jeden milión diváků, což ho dostalo na 10. příčku v návštěvnosti ještě před legendární Titanic.  Snímek Zrodila se hvězda naproti tomu u nás nevyvolal takovou diváckou horečku. Se 177 tisíci návštěvníků se řadí k nižšímu průměru. Přesto je možné oba filmy považovat za soupeře při filmových cenách za loňský rok.

I když oba filmy vznikly v americké produkci a vyznačují se vysokou profesionální kvalitou hereckých výkonů i filmového zpracování, mají velmi odlišné pojetí a vyznění na diváka. Zatímco hlavním hrdinou Bohemian Rhapsody je reálná postava, slavný zpěvák a frontman kapely Queen Freddie Mercury, hlavní hrdinka filmu Zrodila se hvězda je fiktivní mladá zpěvačka a skladatelka, která se přes noc stane hvězdou.

První velkou překážkou pro životopisný snímek o všeobecně známé osobnosti Freddieho Mercury tedy byla volba hlavního představitele. Podle zpráv z médií se zpočátku uvažovalo o známém americkém herci a komikovi Sachovi Cohenovi, který se Mercurymu podobá nejen výškou a typem, ale i svou oblibou v extravagantních vystoupeních. Bohužel Cohenova představa o roli neodpovídala představám režiséra a zbylých členů ještě stále aktivní kapely Queen. Nakonec byl pro roli vybrán americký herec s egyptskými kořeny Rami Malek. Svou vnějškovou podobou a především malým vzrůstem urostlého Mercuryho připomíná velmi málo, navíc falešný chrup, který ho má ve filmu podobě slavného zpěváka s markantním předkusem přiblížit, působí spíš komicky až rušivě. Malek se na roli usilovně připravoval. V Londýně si osvojil britskou výslovnost a živé vystoupení Mercuryho na koncerně Live Aid, které je vrcholem filmu, si nastudoval naprosto věrně nekonečným sledováním záznamu na YouTube. Jeho zpěv na playback a pohyb na jevišti jsou opravdu skvělé, ale sílu a vyzařování originálu nemají. Za svůj výkon ve filmu obdržel Malek Golden Globe. Zřejmě právem, protože na jeho osobě vlastně spočívá celý snímek. Na něm a na velkolepých hitech rockové skupiny Queen. Film zachycuje pouze 15 let ze zpěvákova života. Začíná v roce 1970, kdy se Mercury připojil ke skupině, a končí v roce 1980, kdy zazářil na londýnském Wembley stadionu při charitativním koncertu Live Aid pro Afriku. Film velmi zkratkovitě a ne zcela věrohodně nastiňuje některé detaily ze zpěvákova života. Jeho excentrickou osobnost můžeme zažít na jevišti, jinak je děj velmi schematický a působí jako stylizovaná a trochu bezzubá pohádka. Jaký člověk Freddie Mercury opravdu byl, se divák nedozví, ale to ani není záměr snímku. Ten má bavit skvělou hudbou a atmosférou živých vystoupení. Divácký úspěch tomuto pojetí dává plně za pravdu.

Scénář filmu Zrodila se hvězda (A Star Is Born) je vlastně třetí remake osvědčeného příběhu začínající zpěvačky, které pomůže nastartovat kariéru zpěvák, jehož kariéra právě končí. Úplně původní film na dané téma z roku 1937 s Janet Gaynor a Fredericem Marchem se odehrával ve filmovém prostředí. Judy Garland a James Mason si v muzikálovém filmu z roku 1954 zahráli hlavní dvojici již jako zpěváci, stejně tak Barbra Streisand a Kris Kristofferson v roce 1976. Americký herec, režisér a zpěvák Bradley Cooper se pustil do další filmové verze, kterou zasadil do současnosti. Jeho pojetí příběhu stojí na obsazení a skvělé originální hudbě. Film krátce po svém uvedení do kin celosvětově vzbudil velký ohlas u diváků i kritiků. Je to zásluha především Bradleyho Coopera, který se na filmu aktivně podílí jako hlavní představitel, režisér, producent, spoluautor scénáře a autor některých písní. Další velkou předností filmu byla volba hlavní ženské představitelky Ally. Hraje ji a zpívá Stefani Germanotta, více známá pod svým uměleckým pseudonymem Lady Gaga. Tato extravagantní popová ikona a držitelka 6 ocenění Grammy se ve filmu velmi věrohodně převtěluje do málo sebevědomé mladé interpretky vlastních songů, kterou čirou náhodou v baru objeví slavný country kytarista a zpěvák Jackson Maine v podání Bradleyho Coopera. Každou z 18 písniček na soundtracku složil a zpívá jeden z ústřední dvojice. Všechny skladby jsou natočeny živě, některé dokonce s opravdovým publikem na hudebních festivalech, jako např. na slavném Glastonbury před 80 tisíci diváků! Bradley Cooper, který na svůj pěvecký výkon ve filmu 18 měsíců trénoval, hudebně a zpěvácky obstojí i vedle fenomenální Lady Gaga. Ta se zase celkem úspěšně zhostila svého hereckého partu ve filmu, který není v žádném případě jednoduchý. Milostné drama sice nepatří k vrcholům filmu, ale vyznívá celkem pravdivě. Bradley Cooper se za svůj režijní debut opravdu nemusí stydět. O jeho hereckém výkonu není třeba pochybovat. Roli stárnoucí hvězdy se zdravotními problémy a alkoholovou i drogovou závislostí, jež se zamiluje do mladé talentované Ally, zvládá skvěle. K výslednému dojmu přispívá i výborná kamera a střih.

Každopádně se oba hudební trháky loňského roku setkají při udělování nejdůležitějších filmových trofejí Oscar za rok 2018.  Na letošních cenách Golden Globe vyšla lépe Bohemian Rhapsody (nejlepší filmové drama a nejlepší hlavní mužský herecký výkon). Skladba Shallow z filmu Zrodila se hvězda obdržela Golden Globe 2019 za nejlepší song. Jak bude vypadat skóre při Oscarech, na to si budeme muset ještě trochu počkat. Slavnostní oscarový večer se bude konat až 24. února 2019. Teprve ten rozhodne, který z obou filmů se více zapíše do filmové historie.

Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..