Avatar – filmová revoluce nebo pohádka pro celou rodinu?

Pohádky patří k vánocům, a proto přišla premiéra dlouho očekávaného a všemi superlativy ověnčeného filmu Avatar těsně před vánočními svátky. Režisér oskarového rekordmana, filmu Titanic – James Cameron potřeboval 12 let na to, aby se novým přelomovým snímkem pokusil svůj rekord překonat. Avatar je opravdu pozoruhodné dílo. Sci-fi se znaky pohádky, do které jsou naočkována témata současné civilizace, Vám nedovolí odtrhnout se od plátna po celou dobu promítání téměř 3-hodinového snímku. Podívaná, kterou jste opravdu ještě nezažili: 3D-efekty jsou natolik předsvědčivé, že máte pocit, jako byste se na vzdálené planetě Pandora s divukrásnou vegetací a modrými třímetrovými bytostmi z národa Na´vi pohybovali ve skutečnosti. Trojrozměrnost však není účelem filmu, pouze jeho účinky podtrhuje a dává jasně najevo, že této technologii patří budoucnost. Rozmanitost druhů z rostlinné i živočišné říše opravdu ohromí. Fosforeskující stromy a fantastická zvířata podobná prehistorickým predátorům či pohádkovým drakům, anebo krajina s létajícími skalisky, to vše zažijete v naprosto věrohodném provedení. Hlavní hrdina Jake Sully je mariňák, kterého zranění upoutalo na invalidní vozík, a tak neodolá možnosti převtělit se do genetického dvojníka a hybrida Avataru, protože má v této roli možnost normálně se pohybovat. (Pod pojmem „normálně“ se myslí pohybové možnosti obřích obyvatel Pandory, které se s těmi našimi pozemskými dají opravdu jen těžko srovnat.) Lidé jsou v tomto filmu charakterizováni jako vypočítaví chamtivci, kteří chtějí Pandoru ovládnout kvůli jejímu nerostnému bohatství. Výjimku tvoří pár vědců v čele s bioložkou Augustinovou, kterou ztvárnila Sigourney Weaver, kteří jsou fascinováni nedotčenou přírodou a harmonickými silami, které jí vládnou. Jake je zprvu na straně kolonistů, ale pak se zahledí do krásné princezny Neytiry a pomalu se mění v ochránce Pandory a všech jejích krás. V závěrečném souboji, ve kterém se střetne pozemská nejvyspělejší technika budoucnosti s bizarním světem bájných potvor a modrých supermanů, dobro jako v každé správné pohádce zvítězí.
Příběh je možná naivní a konečný souboj dosti přehnaný, ale to filmu jistě nezabrání, aby se nestal událostí letošních vánoc. Je to příběh pro celou rodinu. Hlavní představitelé – Sam Worthington jako Jake a Zoe Saldana jako Neytiry jsou neodolatelní a jistě o nich ještě uslyšíme. Celý pohádkový svět planety Pandora je ideální pro další komerční využití v hračkářském, oděvním či zábavním průmyslu. A proč ne, vždyť všichni potřebujeme něco, co nás na chvilku rozptýlí od té ne vždy povzbudivé reality, která nás momentálně obklopuje.

Avatar pokračuje ve své cestě za úspěchem a po rekordních tržbách ve výši 1,6 mld. dolarů po prvním měsíci promítání získal překvapivě v lednu 2010 i Zlaté glóby za nejlepší drama a nejlepší režii pro Jamese Camerona. Pokud půjde Avatar i nadále ve šlépějích slavného Cameronova Titanicu, který před 12 lety získal 11 Oskarů, měl by ovládnout i oskarovou soutěž. O tom, že získá sošky v technických disciplinách, se téměř nepochybuje. Zlaté glóby však signalizují úspěch snímku i v dalších kategoriích.
                         
Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..