Aneta Ježková vystavuje své fotografie „Každodenní Prahy“ v Praga Studios

Aneta Ježková vystavuje své fotografie „Každodenní Prahy“ v Praga Studios

Post-industriální kancelářská budova v pražském Karlíně, která v  roce 2019 vyrostla na místě bývalé autoopravny Praga, hostí svou první výstavu. Název inovativní a ekologicky zaměřené stavby Praga Studios odkazuje na alternativní prostor Karlín Studios, který v letech 2005 až 2016 proměnil nedalekou bývalou halu ČKD v tvůrčí zázemí pro umělce, kteří zde tvořili a vystavovali. V návaznosti na tuto tradici vzniklo uvnitř budovy prostorné atrium s prosklenou střechou, které je koncipováno jako místo pro koncerty, výstavy, divadelní produkce a jiné kulturní akce nebo prostě jen pro setkávání.

Autorkou první výstavy, která se v atriu pořádá, je mladá fotografka Aneta Ježková. Pro svůj výstavní debut nazvaný „Každodenní Praha“ zvolila sérii černobílých street fotografií zobrazující prchavé okamžiky, které fotoaparátem zachytila při svých toulkách po Praze.

 

U příležitosti zahájení výstavy jsme měli možnost ke krátkému rozhovoru s Anetou Ježkovou:

Artmagazin.eu: Proč právě  street fotografie? Zajímají vás i jiné druhy fotografie?

Aneta Ježková: Občas fotím portréty a zajímá mě i fashion. Společně s  modelkami a vizážistkami vytvářím aranžované módní fotky, zatím jenom volně a pro sebe. Ale měla jsem teď období, kdy jsem potřebovala nechat studiovou fotku a jen tak bloudit městem a fotit pouliční fotografii. Při zahájení výstavy jsem zmínila, že jsem měla trochu strach, jestli moje fotky nebudou na lidi působit moc depresivně. Měla jsem totiž takový syndrom vyhoření a fotka mi moc pomáhala, abych emoce nepotlačovala v sobě a nějak je projevila. Moc se mi líbí to bezcílné bloumání po městě, kdy najednou v určitý okamžik najdu ten správný motiv. Modelky a portréty jsem teď trošku odsunula na druhou kolej, ale ráda bych se k nim časem zase vrátila.

Na pouti, Holešovice   Foto©AnetaJezkova.com

 

 Artmagazin.eu: Na vašich streetových fotografiích jsou sice lidé, ale není jim vidět do tváře, jsou naprosto anonymní. Je to záměr?

Aneta Ježková: Ano, dělám to úmyslně. Ani nemám dlouhý objektiv, abych fotila lidi zblízka. Ale lidský faktor je pro mé fotky moc důležitý. Jde mi o to, abych zachytila, co lidé dělají: Zajímá mě jenom jejich běžná činnost a k tomu stačí jen siluety. Hledám momenty s každodenní lidskou činností, které se už nikdy nemůžou opakovat, a ty zmrazím na fotce. Baví mě i hra se světelnými kontrasty, střídáním světla a tmy, zajímavými stíny nebo protisvětlem. A k tomu se právě nejvíc hodí černo-bílá fotografie. Je minimalistická a přitom maximálně působivá.

 

 Artmagazin.eu: Zkoušela jste fotografovat město bez lidí?

Aneta Ježková: Během covidu jsem si vzala foťák, stativ a nějaký filtr a fotila jsem na dlouhý čas. Chodila jsem po vylidněném městě a fotografovala. Ty fotografie jsou moc hezké, ale chybí mi na nich lidský element, jsou to prostě jen prázdné ulice. Když tyhle záběry postuju nebo ukazuju, tak jsou tyhle barevné fotografie prázdné Prahy mnohem líbivější než siluety, který asi ne každý pochopí. Ale pro mne mají ty s lidmi větší hloubku než jen prázdné ulice.

 Artmagazin.eu: Jak na vás působí vaše fotografie instalované na výstavě?

Aneta Ježková: Musím říct, že jsem fascinovaná. Ve srovnání s malými formáty, které obvykle postuju na instagramu a na sociálních sítích, jsem byla nadšená, jaký měly fotografie na mě účinek, když jsem je viděla zvětšené a vytištěné.

 Artmagazin.eu: Na výstavě jsou záběry z různých pražských míst. Máte nějaké místo v Praze obzvlášť ráda?

Aneta Ježková: Praha je moje město, tady jsem se narodila. Asi největší vztah mám k oboře Hvězda. V blízkosti jsem vyrůstala, je to pro mne důležité místo a mám to tam nejradši. To je nakonec vidět i na výstavě.

Autorkou první výstavy, která se v atriu Praga Studios pořádá, je Aneta Ježková. Pro výstavu „Každodenní Praha“ zvolila sérii černobílých street fotografií zobrazující prchavé okamžiky z Prahy.

 Artmagazin.eu: Co vás vůbec přivedlo k fotografování?

Aneta Ježková: Fotím ve svém volném čase už asi pět let. Od malička ráda kreslím, ale z domova jsem k umění nebyla vůbec vedená. K vlastní tvorbě jsem si našla cestu sama až v dospělosti. Od malička jsem si kreslila panenky a princezny a ženská krása mě vždycky fascinovala. Vedle malování je fotografie můj největší koníček.

 Artmagazin.eu: Máte nějaké výtvarné vzdělání?

Aneta Ježková: Mám za sebou pár kurzů fotografie a chtěla bych se dál vzdělávat. Ale profesně mám ekonomické zaměření a momentálně pracuju v marketingu korporátní firmy.

 Artmagazin.eu: Jakým směrem se chcete ve fotografii dál ubírat?

Aneta Ježková: Chtěla bych se dál rozvíjet a vážně se věnovat nejen streetové ale i portrétní a fashion fotografii. Ale problém je, že mám málo času. Snad se to někdy zlepší.

 Výstavu street fotografií Anety Ježkové v prostorách Praga Studios, Pernerova 35, Praha 8,

je možné shlédnout zdarma do 15. října 2020.

Text: Soňa Šálková, Foto: Petr Šálek

Aneta Ježková. Exhibition debut entitled “Everyday Prague”

Summary

The post-industrial office building in Karlín, Prague, which has been erected 2019 on the site of the former Praga car repair shop, is hosting its first exhibition. The name of the innovative and ecologically focused building Praga Studios refers to the alternative space Karlín Studios, which in the years 2005 to 2016 transformed the nearby former ČKD factory hall into a creative space for artists who created and exhibited here. Following this tradition, a spacious atrium with a glass roof was created inside the new building, which is conceived as a place for concerts, exhibitions, theater productions and other cultural events or simply for gatherings.

The author of the first exhibition taking place in the atrium, is a young photographer Aneta Ježková. For her exhibition debut entitled “Everyday Prague”, she chose a series of black and white street photographs depicting fleeting moments, which she captured with her camera during her wanderings through Prague.

The show at the  Praga Studios, Pernerova 35, Prague 8, is open to the public
free of charge until October 15, 2020.

#anetajezkova #artmagazin.eu #pragastudios, #prague #photography #praha #art #equirectangular

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..