We’re Next – přehlídka budoucích módních návrhářů v centru La Fabrika

Již druhý ročník akce představující tuzemskou i zahraniční tvorbu studentů oděvního designu proběhl 14.září 2017 v pražské  La Fabrice. Platformu s názvem WE´RE NEXT vloni založil již renomovaný mladý módní návrhář Lukáš Spilka, absolvent Ateliéru designu oděvu a obuvi Liběny Rochové na pražské UMPRUM a prestižní antverpské Royal Academy of Fine Arts (RAFA).  Znalost obou prostředí Spilku inspirovala k vytvoření zajímavého formátu, který umožňuje prezentaci různých přístupů uměleckých škol k módnímu designu. Studenti přitom dostávají příležitost ještě během studia prezentovat své kolekce na veřejnosti a zároveň se vystavit mezinárodnímu srovnání.   Industriální prostor bývalé slévárny v pražských Holešovicích poskytl akci výborné zázemí.

 

Organizátoři rozdělili program s přehlídkami celkem 25 kolekcí budoucích módních návrhářů do dvou bloků.

V první části večera se ve zcela zaplněném sále vystřídaly kolekce 12 studentů:
Za Royal Academy of Fine Arts:
Gennaro Genni Veloti (Itálie), Edwina Mc Lennan (Austrálie), Joanna Chlust (Německo), Kim Hyejin (Korea) a Cate Rinto (USA)

Za UMPRUM: Renata Dráčková, Pavlína Miklasová, Jakub Patka a Natálie Nepovímová.
A dále Anežka Berecková z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Linda Vondrášková z pražské Vyšší odborné školy oděvního návrhářství.
Naprosto svéráznou, konceptuálně pojatou kolekci s prolínáním přírodních a technických prvků přivezl do Prahy jihoafrický designér Brent.
Závěr prvního bloku pak patřil Lukáši Spilkovi, který prezentoval svou sci-fi laděnou kolekci MARS, doplněnou kovovými šperky od Máni Berec.

Druhý blok přinesl celkem 13 přehlídek:
Za UMPRUM se zúčastnili:
Michaela Čapková, Linda Zabilková, Bára Procházková, Vendula Niklová, dvojice Tereza Ledvinová a Filip Hieke pod společnou značkou Defresh studio a na závěr Kateřina Plamitzerová a Alena Jakubová jako Beast of the East s Markétou Kratochvílovou.

Za Royal Academy of Fine Arts :
Brandon Wen (USA), Yuhan Xu (Čína), Yelizaveta Volosovska (Ukraina), Maximilian Welsch (Německo), Markéta Matišková pod značkou STOP (ČR) a Kjell De Meersman (Belgie).
Svou kolekci pod názvem AiM prezentovala i Michaela Hriňová (SK) z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Dobře komponovaný a bezchybně zorganizovaný večer prezentoval velký tvůrčí potenciál budoucích módních návrhářů a rozmanitost jejich zaměření a způsobu vyjádření v celospolečenském kontextu. Mladí tvůrci také prokázali, že se odpovědně staví k tématům životního prostředí, stejného přístupu ke všem lidem bez ohledu na původ nebo tělesné postižení. Přehlídka rovněž potvrdila vysokou kvalitu a srovnatelnost všech zúčastněných vzdělávacích institucí. Zatímco pro studenty představuje We´re Next dobrou příležitost, tak pro diváky je velkým příslibem, že o budoucnost módního návrhářství je dobře postaráno. Zbývá jen doufat, že po druhém ročníku budou následovat i další.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..