Významné evropské výstavy, na které se můžeme těšit v roce 2021 – část I

Po loňských zklamáních a nejistotách, uzavřených galeriích, zrušených výstavních projektech a cestovních omezeních se všichni milovníci umění potřebují zase nadechnout a načerpat novou naději. Výčet evropských výstavních projektů, které aukční síň Christie´s představila jako nejzajímavější v letošní výstavní sezóně, takovou nadějí bezesporu vzbuzují.

I když není zcela jisté, jakým směrem se vývoj v oblasti protiepidemiologických opatření bude dále ubírat, postupně Vám krátce představíme 12 v tomto roce plánovaných evropských kulturních událostí, na které upozorňují experti z Christie´s. První čtyři z nich jsou následující:

1:  Francis Bacon: Man and Beast (Člověk a bestie),  Royal Academy, Londýn
(Datum otevření bude teprve oznámeno.)

Kurátor výstavy Michael Pelppiatt – přítel a biograf jednoho z nejvýznačnějších malířů 20. století,  Francise Bacona (1909-1992) – se na výstavě v Královské akademii zabývá otázkou, zda člověk v Baconových očích nebyl spíše tvorem s animálními instinkty. Díla umělce, který je známý svými  expresivními a naprosto originálními figurami, budou na výstavě prezentována chronologicky. Nejstarší exponáty přitom budou malby z roku 1944, představující biomorfní stvoření – fúrie z řecké tragédie, a posledním pak Baconův obraz Býk z roku 1991, který byl znovu objeven teprve v roce 2016. Peppiattova argumentace však nejvíce platí pro obraz Hlava VI z roku 1949, který je jednou z několika přepracovaných verzí Velázquezova portrétu papeže Inocenta X., kterého Bacon namaloval  jako bezmocné zvíře v kleci.

 1. Otevření Bourse de Commerce – Pinaultova sbírka v Obchodní burze v Paříž
  (
  Datum otevření bude teprve oznámeno)

Velkolepé nové muzeum, které doplní dosavadní objekty nadace současného umění Pinault Collection francouzského sběratele a mecenáše umění Françoise Pinaulta, otevře své brány letos na jaře. Budově Bourse de Commerce z 18. století, kterou obnovil a upravil japonský architekt Tadao Ando, dominuje centrální rotunda, obsahující 10 výstavních galerií, velkolepou recepci a prostory pro kulturní programy, sál s 284 místy a v suterénu výstavní prostor The Studio, vhodný pro prezentaci video a zvukových instalací. Muzeum plánuje pořádat 10 výstav ročně.

 1. Jean Dubuffet: Brutal Beauty, Barbican Art Gallery, Londýn

(Datum otevření bude teprve oznámeno)

Malíř a sochař  Jean Dubuffet(1901–1985) proslul jako jedna z vůdčích osobností umění informelu a představitel společensky nezatíženého, surového umění (art brut). Byl jedním z nejoriginálnějších hlasů moderního umění díky netradičního vytváření povrchů, ve kterých používal sklo, dřevěné uhlí, houby, vinné listy nebo motýly. Vedle 150 Dubuffetových děl budou v londýnském brutalistním komplexu Barbican vystaveny i předměty z jeho osobní sbírky, vytvořené psychiatrickými pacienty nebo osobami ve stavu hypnózy..

 

 1. Slavery (Otroctví), Rijksmuseum, Amsterdam
  (
  Od 12. února 2021)

Na základě skutečných příběhů 10 jednotlivců, včetně zotročených Afričanů, nizozemského obchodníka s cukrem a těch, kteří se zasloužili o zrušení obchodu s otroky, expozice zkoumá různé aspekty otroctví v období mezi 17. a 19. stoletím. Holandska se jako bývalé koloniální velmoci  tématika historie a pozůstatků obchodu s otroky bytostně dotýká.

Zdroj: Christie´s


Summary

After last year’s disappointments and uncertainties, closed galleries, canceled exhibition projects and travel restrictions, all art lovers need to gain new hope. The list of European exhibition projects, which the Christie´s auction house presented as the most interesting in this year’s exhibition season, undoubtedly raises such hope.

Although it is very uncertain how the recent epidemics will further develop, we will gradually briefly introduce the 12 European cultural events to look forward this year which have been pointed out by Christie’s experts, the first four of them beeing:

       1.Francis Bacon: Man and Beast, Royal Academy, London
(Opening date to be announced)

 1. Opening of the Bourse de Commerce — Pinault Collection, Bourse de Commerce, Paris,
  (
  Opening date to be announced)
 2. Jean Dubuffet: Brutal Beauty, Barbican Art Gallery, London
  (Opening date to be announced)
 3. Slavery: Rijksmuseum, Amsterdam
  (from February 12, 2021)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..