Drážďanskou Kunsthalle Lipsiusbau ovládla česká imaginace

Drážďanskou Kunsthalle Lipsiusbau ovládla česká imaginace

Vernisáž projektu „Všechnu moc imaginaci!“.   Marion Ackermann a Jiří Fajt (3. zleva) a Annegret Klinker při zahájení výstavy. Foto© PetrSalek.com

Vyvrcholením České sezóny – festivalu umění, který od loňského června probíhá v Drážďanech, je velká výstava, nazvaná podle motta celého projektu „Všechnu moc imaginaci!“. Velkoryse pojatá přehlídka zprostředkovává pohled na české výtvarné umění od začátku 20. století po dnešek.

Virtuální prohlídka foto© PetrSalek.com

Koncepce výstavy se přitom soustředí na paralely mezi tvorbou českých modernistů a jejich současných pokračovatelů. Přitom se snaží demonstrovat, že tvůrčí potenciály meziválečných avantgardních a dnešních umělců mají mnoho společného, protože tvorba české moderny, ovlivněná především francouzským surrealismem, je zakódována ve vizuální paměti dnešních umělců. I oni totiž do svých děl vkládají své fantazie, sny, touhy i obavy s důrazem na hravé a imaginativní vyjádření, někdy s humorem a nadsázkou. Výsledkem je mimořádný výstavní projekt, který – i když primárně určený německému publiku – musí zaujmout i české milovníky výtvarného umění, kteří samozřejmě mají mnohem silnější povědomí o historii i současnosti naší umělecké scény.

Magdalena Jetelová  a Annegret Klinker. Foto© PetrSalek.com

Expozice obsahuje celkem 250 prací od 51 českých umělců a umělkyň a zahrnuje obrazy, kresby, grafiky, sochy, instalace, fotografie, textilní nebo skleněné objekty.

Iniciátor projektu a zároveň kurátor výstavy Jiří Fajt společně s týmem dokázali do Drážďan přivézt cenné obrazy a instalace z renomovaných státních a soukromých českých sbírek i z majetku samotných umělců.

Autor Zdeněk Pešánek (1936). Foto© PetrSalek.com

Fajtova erudice a zkušenosti s vedením galerijních institucí spolu s jeho kontinuální vazbou na současnou českou uměleckou komunitu se projevily nejen v exkluzivním výběru exponátů, ale také v nalézání souvztažností a inspiračních vazeb mezi klasickými a současnými  tvůrci. Plátno Bohumila Kubišty Oběšenec z roku 1915 je tak prezentováno v dialogu s plátny Daniela Pitína z posledních let. Avantgardní černobílé fotografie Jaromíra Funkeho kontemplují s velkoformátovými fotografiemi Ivana Pinkavy. Fragmenty ze světelně-kinetické Lázeňské fontány od  zakladatele kinetismu Zdeňka Pešánka z roku 1936 se jeví jako předchůdci světelných soch Krištofa Kintery nebo kinetických objektů Jakuba Nepraše. Při pozorné prohlídce nabídne přehlídka desítky podobných srovnání.

Autor Krištof Kintera.  Foto© PetrSalek.com

Výstava je umístěna ve velmi prestižním objektu v historickém centru Drážďan. Budova tzv. Lipsiusbau, postavená v 19.století jako sídlo Akademie umění a galerie saského uměleckého spolku byla za 2. světové války silně poškozena. Teprve v roce 2005 byl rozsáhlý komplex znovu vrácen svému původnímu účelu. Stopy, které na objektu zanechala válka, však záměrně nebyly zcela odstraněny. Některé úseky nebo architektonické detaily renovované Kunsthalle v Lipsiusbau tak poskytují artefaktům působivou kulisu. To se nejvíce týká tzv. site-specifických instalací. Pro vstupní vestibul vytvořili bratři Martin a David Koutečtí z nalezených předmětů  „Prvorepublikovou kavárnu“, jejíž myšlenková inspirace se „přelévá“ do spodních prostor fiktivního „Ateliéru avantgardního malíře Žloutka“. Na sběratelskou instalaci plnou nadsázky a subverzivního humoru tu harmonicky navazují  surrealistické objekty a projekce animovaného filmu od Jana Švankmajera. Hlavnímu sálu Kunsthalle kromě světelné instalace My Life is Your Life II (2014), kterou Krištof Kintera vytvořil  ze starých lamp a elektrozařízení, vévodí zvukově-světelná instalace Magdalény Jetelové Resonances (2022-23), ve které zvuk elektronických varhan rozkmitá zrcadlové plochy, které vytvoří nový zkreslený obraz prostoru. Na vernisáži výstavy 24.února 2023 varhany rozezvučela svými kompozicemi česká varhanistka Katta.

Katta.  Foto©  Petr Šálek

Výstava „Alle Macht der Imagination!“ potrvá v Kunsthalle v Lipsiusbau“ do 9.července 2023.

Text: Soňa Šálková

Katta. Foto© PetrSalek.com

Summary
The culmination of the Czech Season – the art festival, which has been taking place in Dresden since last June, is a large exhibition, named after the motto of the whole project “All Power to the Imagination!”. The generously conceived exhibition conveys a view of Czech fine art from the beginning of the 20th century to the present day. At the same time, the concept of the exhibition focuses on the parallels between the work of the Czech avant-garde and their contemporary successors. The exhibition contains a total of 250 works by 51 Czech artists and includes paintings, drawings, graphics, sculptures, installations, photographs, textile and glass objects. The exhibition contains valuable pieces of art from renowned state and private Czech collections as well as from the property of the artists themselves.

The exhibition ´Alle Macht der Imagination!´ in the Kunsthalle in Lipsiusbau will last until July 9, 2023.

Sférické foto z Drážďanské Kunsthalle Lipsiusbau . Foto© PetrSalek.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..