Sochařský festival Sculpture Line 2022

Sochařský festival Sculpture Line 2022

 

Již po osmé se se veřejném prostoru prezentují díla renomovaných i začínajících sochařů. Mezinárodní sochařský festival Sculpture Line 2022 je v plném proudu a letošní dosud nejrozsáhlejší ročník probíhá nejen v českých městech, ale zapojily se do něj i některé evropské i mimoevropské lokace.

Největší počet plastik je k vidění i nadále v Praze, kde myšlenka oživit městskou krajinu a přiblížit současné výtvarné umění širokému publiku v roce 2016 vznikla.  Celkem 18 instalací od 12 autorů se nachází na pomyslné lince vedoucí od Chodova na jihu přes centrum  až na Prosek na severu metropole. Speciální místo přitom zaujímá Kongresové centrum, kde probíhají akce spojené s letošním předsednictvím ČR v Radě EU. Na vyhlídkové plošině před centrem je kromě netvora organického tvaru požírajícího kmen stromu od Lukáše Rittsteina i kovová kovidová bublina od Michala Trpáka, která v sobě vězní dívčí postavu. Odlehčení od aktuálních hrozeb nabízí posezení na dvou pestrobarevných keramických křeslech od Alexandry Koláčkové.  Dva fialové objekty od Andreje Margoče a velkoformátová instalace z červených trubek od Václava Fialy dodávají barevnost betonové šedi  boční fasády centra.

Sférické foto© PetrSalek.com

Jen pár minut pěšky odtud galerie pod širým nebem pokračuje v parku na Vyšehradě. V zeleni tu sedí majestátní bronzová Lvice od Jaroslava Róny, Hromový pták z lešenářských trubek od Simony Krausové, provokativní „sádroví“ Trpaslíci Kurta Gebauera nebo Lenoška s odpočívající kráskou od Anety Filipové.

V centru města na Kafkově náměstí se mezitím již zcela zabydlel Rónův Čtenář v křesle nebo další keramické posezení od Alexandry Koláčkové ve dvoře Novoměstské radnice. Jejich zařazení do aktuální přehlídky snad jen potvrdí jejich trvalé umístění.

Kromě Prahy se do festivalu zapojilo 11 dalších českých a moravských měst. Víc než jednu instalací mají Dolní Břežany Olomouc, Plzeň a Vratislavice nad Nisou. Festival Sculpture Line 2022 opět potvrzuje, jak příjemné a prospěšné je, aby naše města nabízela setkání s uměním v každodenním životě, a to nejen na frekventovaných místech ale i v okrajových čtvrtích a ve skrytých zákoutích, zdarma a bez časového omezení.

Výtvarné objekty budou ve městech vystaveny do konce roku 2022. Bližší informace: www.sculptureline.cz

Text: Soňa Šálková Foto© Petr Šálek

Summary

For the eighth time, the works of renowned and starting sculptors are being presented in the public space during the international festival Sculpture Line 2022. The festival is not only taking place in Czech cities, but other European and even non-European locations are also participating. The most sculptures can still be seen in Prague, where the idea of revitalizing the urban landscape and bringing contemporary fine art closer to a wide audience was born in 2016. A total of 18 installations by 12 authors are located on an imaginary line leading from  the south through the center to the north of the metropolis. A special location of this year is around the Congress Center, where events related to this year’s presidency of the Czech Republic in the Council of the EU take place. Just a few minutes’ walk away, the open-air gallery continues in the Vyšehrad park. In addition to Prague, 11 other Czech and Moravian cities participated in the festival. Art objects will be exhibited in all cities for free and 24 hours a day until the end of 2022. More information: www.sculptureline.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..