New York, High Line – galerie současného umění v parku na Manhattanu

New York, High Line – galerie současného umění v parku na Manhattanu

New York, foto© PetrSalek.com

New York, foto© PetrSalek.com

Metropole New York má od roku 2009 neobvyklý park, který se nachází na místě původní visuté železniční trati. Nadzemní dopravní dráha vybudovaná v roce 1934 sloužila k zásobování továren v rušné průmyslové oblasti západního Manhattanu. Průmyslová éra skončila a oblast se postupně změnila v bohémskou čtvrť, která přilákala umělce a příznivce subkultury. Vznikly zde galerie, ateliéry, butiky, kluby a restaurace. Je pochopitelné, že obyvatelé i návštěvníci zatoužili také po místě pro odpočinek a zeleni. Nápad na přebudování nadzemního kolejiště na městský park se začal realizovat v roce 2009, kdy byla otevřena první část parku, druhá část následovala v roce 2011 a třetí v roce 2014. Z původní celkové délky 21 km trati se park nyní rozkládá asi na 2,5 km a bude se zřejmě i dále prodlužovat. Vedle originální parkové úpravy se zbytky kolejí, odpočivadly a úžasným výhledem nabízí High Line také současné umění.

© Pamela Rosenkranz, Old Tree

Je tak jediným parkem v New Yorku se specializovaným multimediálním programem současného umění pod širým nebem, po celý rok a zcela zdarma. Představují se zde díla amerických a mezinárodních umělců v různých fázích kariéry, od začínajících po již známé. Společnost High Line Art zve umělce, aby se kreativně a provokativně zapojili do jedinečné kombinace architektury, historie a designu, které High Line v sobě spojuje. Společnost každoročně zadává nová díla speciálně pro High Line. Jsou to sochy, instalace, nástěnné malby a videa, která hravým i kritickým způsobem zpochybňují tradiční představy o veřejném umění. Umělecká díla jsou zpravidla k vidění po dobu jednoho roku. V minulosti to byly například práce od El Anatsui, Carol Bove, Barbary Kruger nebo Nari Ward.

© Iván Argote, Dinosaur

V současné době probíhá konkurs na nové akvizice, které budou vystaveny na prestižním místě nazývaném the plinth (sokl), které se nachází u mostu s výhledem na Desátou avenue a na 30. ulici ve čtvrti Chelsea. Momentálně je zde vystavena velká ženská busta od sochařky Simone Leigh nazvaná Brick House. Z původních 80 návrhů, vybrala veřejnost na výzvu kurátorského týmu 12 prací, které se dostaly do užšího výběru. Jejich autory jsou umělci z pěti kontinentů, jmenovitě Iván Argote, Nina Beier, Margarita Cabrera, Nick Cave, Banu Cennetoğlu, Rafa Esparza, Teresita Fernández, Kapwani Kiwanga, Lu Pingyuan, Pamela Rosenkranz, Mary Sibande a Andra Ursuţa. Svými návrhy nabízejí úvahy na nejrůznější aktuální témata, jakými jsou změna klimatu, válka, lidská práva nebo mexicko-americká hranice, ale nominovala se například i socha obrovské holuba, kterou její autor Iván Argote jako mizející městský druh nazval Dinosaurus. V lednu 2021 proběhne na High Line výstava modelů všech 12 uměleckých děl. Z nich pak kurátorský tým vybere dvě práce a ty budou v letech 2022 a 2024 vždy po dobu 18 měsíců shlížet z mostu na 30. ulici.

Text: Soňa Šálková

New York, Manhattan, Green Line, foto© Soňa Šálková


Summary

Since 2009 the New York City has a very special park, located on the site of the original freight railway line from 1934 elevated above the streets on Manhattans´s West Side. The High Line opened in 2009 as a public space where visitors can experience nature, art and design. Twelve artists from five continents have been now chosen by public from 80 original proposals. They have now the chance to be placed on one of New York City’s largest and most prominent public art stages: the High Line plinth. In January 2021 the twelve sculptural models will be presented to public on the High Line. Two of them will be chosen by the team of curators to install their work for 18 months each in 2022 and 2024. They will replace a large female bust Brick House by Simone Leigh.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..