Inhotim – obrovská galerie a botanická zahrada uprostřed brazilské přírody

Jedna z největších světových sbírek současného umění se nachází více než 300 km severně od brazilské metropole Rio de Janeira. Přírodní areál o rozloze 110 hektarů harmonicky propojuje umění s přírodou. Stálá galerie obsahuje více než 500 uměleckých děl od tvůrců z 30 zemí. Velkolepé sochy a originální instalace jsou rozmístěny jednak pod širým nebem a také ve více než 20 pavilonech uprostřed rozlehlé botanické zahrady. Institut Inhotim je megalomanský projekt a neuvěřitelný experiment, který vznikl ze soukromé iniciativy a dnes patří mezi 25 nejlépe hodnocených muzejních institucí na světě.

Bohatý těžařský magnát a sběratel umění Bernardo Paz začal v 80. letech minulého století kupovat pozemky obklopující původní farmu v přírodní krajině v jihovýchodní části země. Pro svůj nápad uložit svou osobní uměleckou sbírku uprostřed přírody získal renomovaného zahradního architekta Pedra Nehringa. Ten areál proměnil v rozsáhlou botanickou zahradu s jezery a údolími, divokou lesní vegetací i skleníky. Celkem se na území zahrady nachází více než 5000 rostlinných druhů, z toho 1300 druhů palem z celého světa. Na prohlídku celého areálu jsou zapotřební minimálně dva dny; kdo nechce chodit pěšky, může použít elektrický golfový vozík s řidičem.

V roce 2006 se Inhotim otevřel pro veřejnost a od té doby jej navštívily statisíce návštěvníků. Po dvou letech se soukromé muzeum transformovalo na veřejnou instituci s ročním rozpočtem a správní radou. Roční náklady na provoz a údržbu areálu dosahují zhruba 10 milionů dolarů, z čehož jen asi 15% pochází ze vstupného. V roce 2019 proto proběhla úspěšná crowdfundingová kampaň, na které se podílelo okolo 1500 přispěvatelů. Zakladatel Inhotimu Bernardo Paz byl v roce 2017 usvědčen z praní peněz a odsouzen k devíti letům vězení. Údajně v letech 2007 až 2008 obdržel více než 98 milionů dolarů souvisejících se získáváním finančních prostředků pro Inhotim, z nichž některé přesměroval na jiné společnosti.

V pavilonech jsou díla významných brazilských i mezinárodních umělců, jako jsou Hélio Oiticica, Yayoi Kusama, Anish Kapoor, Thomas Hirschhorn, Dominique Gonzalez-Foerster, Steve McQueen, Cildo Meireles a Vik Muniz. Jeden pavilon je věnován jedné z Pazových exmanželek, brazilské umělkyni Adrianě Varejão.

 

V eukalyptovém lese stojí geodetická kupole navržená Paulou Zasnicoff Cardoso, pod kterou stojí instalace Matthewa Barneye De Lama Lâmina [From Mud, a Blade], se stavebním strojem držícím vytržený strom s kořeny.   Americký sochař Chris Burden je autorem rozsáhlé skulptury Beam Drop vyrobené ze 72 rezavých ocelových nosníků, které z výšky svrhl jeřábem do jámy naplněné vlhkým cementem.  Sonický pavilon od Douga Aitkena byl realizován v roce 2009 a skládá se z kruhové budovy z matného skla na vrcholu kopce, pod kterým je studna. Mikrofony přenášejí z hloubky 200 metrů nahoru zvuky z nitra Země. Vegetation Room (Vegetační místnost) od španělské umělkyně Cristiny Iglesias je kostka z leštěné nerezové oceli odrážející okolní les. Uvnitř kostky očekává návštěvníky zelený labyrint.

Samozřejmě jsou bohatě zastoupeni jihoameričtí umělci, jako například tři cvičící bronzové sochy od Edgarda de Souza, tři pomalovaná auta VW-brouci od Jarbase Lopese Troca Troca  nebo venkovní plavecký bazén Piscina  (2009) od Jorgeho Macchiho s abecedními záložkami jako schody do vody.  A nechybí ani slavný Brazilec Tunga a jeho červený objekt True Rouge.

Do budoucnosti se má areál Inhotim ještě dále rozvíjet. Plánují se zde lázně a letoviska, ve výstavbě jsou nové pavilony a plány na pořádání filmových festivalů a akcí na podporu povědomí o životním prostředí a k posílení kulturní rozmanitosti.

Text: Soňa Šálková


Summary

One of the world’s largest collections of contemporary art – Inhotim – is located more than 300 km north of the Brazilian capital Rio de Janeiro. The 110-hectare natural area harmoniously connects modern art with nature. The permanent gallery contains more than 500 works of art by artists from 30 countries. Magnificent sculptures and original installations are located both in the open air and in more than 20 pavilions in the middle of a large botanical garden. The Inhotim Institute is a megalomaniac project and an incredible experiment, created on a private initiative and today is one of the 25 best rated museum institutions in the world.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..