Little Joy zahájí sci-fi filmový festival Future Gate

Little Joy zahájí sci-fi filmový festival Future Gate

Pražská část největšího českého festivalu sci-filmů Future Gate začne ve středu 29. ledna 2020 v kině Lucerna. Festival přinese filmové novinky i legendární díla sci-fi žánru. Vedle hraných filmů festival uvede také celou řadu dokumentů o umělé inteligenci a dalších fenoménech nejnovějšího rozvoje vědy a techniky.  V rámci doprovodného programu proběhnou přednášky a diskuse se zajímavými zahraničními i domácími hosty např. s britským scenáristou Chips Hardym nebo s novinářem Jindřichem Šídlem.

Zahajovacím filmem festivalu bude snímek Little Joe (2019) rakouské režisérky Jessicy Hausner, jejíž předchozí filmy (např. Lovely Rita, Hotel, Lourdy, Láska šílená) se s úspěchem promítaly na prestižních filmových festivalech v Cannes nebo Benátkách.  Její nejnovější celovečerní film Little Joe byl vloni zařazen do hlavní sekce MFF v Cannes a herečka Emily Beecham si odtud za něj odnesla Zlatou palmu za nejlepší herecký výkon.

Little Joe bude na Future Gate uveden v distribuční předpremiéře a spolu s dalšími pěti zahraničními snímky bude soutěžit o hlavní cenu festivalu.  Filmové sci-fi drama je subtilní horor, který upozorňuje na nebezpečí z neuvážené víry člověka ve vlastní schopnosti ovládat vše, tedy i přírodu. Film velmi poklidnou až sterilní formou vypráví příběh mladé vědkyně Alice, které se podařilo vypěstovat květinu, přinášející pocit štěstí. Záběry z pracoviště, kde Alice a její kolegové experimentují a ovlivňují genetické informace rostlin, střídají scény ze soukromého života vědkyně s jejím dospívajícím synem. Rostlina, kterou po něm nazvala Little Joe,  přitahuje pozornost každého, kdo s ní přijde do styku. Také Joe se neubrání, věnuje se rostlině stále víc a začíná se matce odcizovat. Postupně dochází k různým podivným příhodám, které však vědci neberou vážně. Uvedení novinky na trh znamená pro výzkumnou laboratoř příslib komerčního úspěchu.

Film v úsečných scénách, podbarvených nezvyklým soundtrackem japonského avantgardního skladatele Teiji Ito, sleduje pomalou ale velmi úpornou snahu rostliny ovládnout situaci a zajistit si budoucnost.  Prostředí i dialogy působí stylizovaně a vyumělkovaně stejně jako uměle vytvořená rostlina. Přestože nedochází k žádným dramatickým scénám nebo překotným zvratům, napětí zůstává podprahově přítomné.

 

Little Joe je film, který znepokojí a zanechá nepříjemnou pachuť a pochybnost o tom, kam lidstvo vlastně směřuje a jestli už není pozdě něco změnit.
Po uvedení na festivalu Future Gate  film Little Joe vstoupí 13. února 2020 do distribuce.

Text: Soňa Šálková, foto: Film Europe


Summary

The subtle horror feature film Little Joe by Austrian director Jessica Hausner is the opening movie of the sci-fi festival Future Gate, which starts on Wednesday, January 29, 2020 at the Lucerna cinema in Prague. Little Joe is a warning against man’s effort to control everything, including nature. The movie took part in the main competition at the Cannes Film Festival 2019  where the main Actress Emily Beecham won  the Golden Palm for best acting performance.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..