Michael Borremans vystavuje v Galerii Rudolfinum

Michael Borremans vystavuje v Galerii Rudolfinum

Nejnovější výstava v Galerii Rudolfinum pokračuje v nastoupeném trendu této instituce a přivádí do Prahy dalšího významného představitele současné světové umělecké tvorby. Belgičan Michaël Borremans (*1963) je malíř a videoumělec, který čerpá z historického dědictví vlámského malířství a posouvá ho do současnosti. V Rudolfinu vystavuje okolo 30 pláten a 3 videoinstalace, které vytvořil během posledních 10 let. Tři velká plátna dokonce namaloval speciálně pro pražskou výstavu, to nejčerstvější z nich, zobrazující obrovský zelený kaktus, dokonce dokončil až těsně před zahájením výstavy.

Kurátor výstavy a ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma, malíř Michaël Borremans v galerii Rudolfinum, foto© Soňa Šálková

Název výstavy The Duck (Kachna) odkazuje na jeden z vystavených obrazů, který zachycuje ženu s bílou kachnou v náručí. Proč kaktus nebo kachna? To, co se zdá z pohledu současnosti banální nebo nepochopitelné, má zvláštní účinek na diváka. Brilantní malířské zpracování se postará o estetický zážitek. Avšak na první pohled realisticky zachycené figury a zátiší, tedy velmi poklidné náměty, při pozornějším pozorování začnou vzbuzovat nejistotu a neklid. Výjevy, které jsou zdánlivě bez emocí a jakoby zastavené v čase, mají schopnost vyvolávat emoce. Absurdity a nesrovnalosti na obrazech spolu s často nepochopitelnými názvy dodávají obrazům fiktivní děje s tajemstvími a citovým nábojem. To, co divák na výstavě najde, je syntéza konceptuálního umění s klasickou malbou.

Michaël Borremans, výstava The Duck (Kachna), Rudolfinum, foto© Petr Šálek

Kurátor výstavy a ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma na tiskové konferenci zmínil, že pojetí a výběr děl silně ovlivnil sám Michaël Borremans. Ve výstavních prostorách vyžadoval jen plošné horní osvětlení bez jakéhokoliv zdůraznění jednotlivých prací. Také uspořádání exponátů je zcela neutrální a popisné, aby byla potlačena jakákoliv dynamika a nevznikaly mezi nimi žádné návaznosti. Autor také ovlivnil katalog, který výstavu doprovází a odlišuje se od formátu předchozích katalogů.

Vstupní instalace nazvaná Bouře (2006) je záznam na 35-milimetrový film, který zachycuje tři mužské postavy v bílém sedící více jak minutu téměř bez hnutí. Jediná akce, která této instalaci dodává jistou dynamiku, je zvuk vycházející z obrovského předpotopního promítacího přístroje. Návštěvník by si měl hned od začátku uvědomit, že na téhle výstavě platí: „To co vidíme, je co si myslíme, že vidíme“.

Výstava The Duck v Galerii Rudolfinum a rovněž nová podoba Artparku reflektující výstavu jsou veřejnosti přístupné zdarma do 12.dubna 2020.

Text: Soňa Šálková, foto: Soňa Šálková, Petr Šálek, Rudolfinum


Summary
The new exhibition at the Galerie Rudolfinum entitled The Duck shows about 30 works by Belgian contemporary artist Michael Borremans. His masterly elaborated figurative and still life paintings refer to the traditional Flemish painting which they carry to the present. Michael Borremans is a master in combining classical painting and conceptual art. The exhibition also includes three video installations that confirm the statement: ‘What we see is what we think to see’.

The exhibition at Rudolfinum can be seen for free until April 12, 2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..