Kamil Lhoták a jeho Retrospektiva v Obecním domě

Kamil Lhoták a jeho Retrospektiva v Obecním domě

Rozsáhlá přehlídka olejomaleb Kamila Lhotáka je k vidění ve výstavních prostorách Obecního domu v Praze. Po dvou výstavách, které v letech 2015 a 2016 proběhly v Museu Kampa a v Severočeské galerii v Litoměřicích, se jedná o třetí významnou výstavu děl oblíbeného malíře v celé šíři stylů a motivů. Lhotákovy obrazy a kresby jsou charakteristické tím, že jsou plné fantazie a poetiky a okouzlují svou přímočarostí a nostalgií. Jakoby malíř, který svět vidí pohledem „okouzleného dítěte“, pomáhal i divákům vrátit se do světa dětské fantazie.

Unikátní výstava obsahuje celkem 120 obrazů zapůjčených od 31 privátních majitelů a ze 17 státních sbírek, ze kterých 14 zapůjčila Národní galerie. Předností této výstavy je především skutečnost, že díky velké divácké pozornosti předcházejících dvou expozic se organizátorům podařilo v soukromých sbírkách objevit další, dosud pohřešované obrazy.  Aktuální výstava obsahuje celkem 19 takových obrazů, ke klíčovým z nich patří např. znovu objevený obraz Soupeři z roku 1940 nebo obraz se surreálním podtextem Vejce ptáka Moa, který Lhoták namaloval pro básníka Františka Halase. Unikátním nálezem je obraz Loď vystěhovalců 1855 z roku 1941, který se na výstavu dostal ze zahraničí. Privátní zápůjčky jsou podle kurátora výstavy, MgA. Jakuba Sluky, pro současnou výstavu zcela zásadní. Některé z nich byly ve velmi špatném stavu, takže se je podařilo restaurovat a nyní znovu prezentovat veřejnosti.

Foto: Retro Gallery


Výstava je tematicky rozdělena do 9 kapitol. Kromě obecně známého světa technických vymožeností, balónů, aut a jiných dopravních prostředků Lhotáka přitahovaly příměstské periferie s technickými stavbami a boudami. S oblibou techniky souvisí i téma spojené s dobrodružnou literaturou a svět Julese Verna tak tvoří samostatnou tematickou kapitolu. Diváka překvapí méně známé pražské motivy, portréty přátel a samostatná kapitola věnovaná ženám. V kapitole o surrealismu je m.j. vystaven i jediný autorův Vlastní portrét s Chimérou.  K vidění jsou ikonická plátna, ale i malířovy rané práce. Těžiště vystavených prací však pochází ze 40. a 50. let minulého století, kdy byl Kamil Lhoták na vrcholu své tvůrčí síly – jedná se tak o nejkvalitnější výběr z jeho velmi rozsáhlé tvorby.

Na výstavě je možné shlédnout i projekci unikátního černobílého dokumentu od Karla Vachka Malíř Kamil Lhoták z roku 1959. Malíř v něm promlouvá a na skútru provází filmaře po pražské periferii.

U příležitosti výstavy vyšel i výpravný 160-stránkový katalog a 14 velkoformátových pohlednic jako výběr z vystavených obrazů.

Výstava Retrospektiva potrvá v Obecním domě do 22.4.2018.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..