Jiří Šalamoun v Museu Kampa: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte!

Jiří Šalamoun v Museu Kampa: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte!

Jiří Šalamoun, foto archiv

Jiří Šalamoun (*1935) se konečně dočkal velké přehlídky své výtvarné tvorby v rodné Praze. Jako stěžejní výstavu letní sezóny uvádí Museum Kampa zatím nejrozsáhlejší retrospektivu žijící legendy knižní ilustrace a animovaného filmu. Název výstavy Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte! svědčí o tom, že tvůrce, známý především jako autor výtvarné podoby Maxipsa Fíka, ani v 86 letech neztrácí humor. Výhradním zdrojem výstavy byl rozsáhlý soukromý archiv Jiřího Šalamouna, ve kterém kurátoři: Terezie Zemánková a Michaela a Luboš Drtinovi našli veškeré exponáty. Ze stovky knih, které Šalamoun od 70. let minulého století ilustroval a graficky upravil, je na výstavě zastoupeno celkem 30 ilustračních cyklů. Některé z nich doprovázejí i volné litografie navazující na témata zpracovaná v ilustracích. Výstava dává možnost nahlédnout do umělcova tvůrčího procesu tím, že představuje některé nezveřejněné práce, přípravné skici, varianty nebo ukázky z autorských knih. Nechybí průvodní kresby k filmům, plakáty a samozřejmě ani hotové knihy. Vystavené práce jasně dokumentují šíři a rozmanitost tvorby mistra knižní ilustrace a animovaného filmu evropského významu. Více o osobnosti autora prozradí sedm jeho vybraných citátů k závažným tématům, například o víře nebo strachu.

„Strach patří k mým základním prožitkům“, říká. Dosud nezveřejněná série kreseb pražských strašidel, ilustrace k pohřebním písním, postava doktora Fausta a kresby hororového a detektivního žánru jsou témata, která Šalamoun s oblibou zpracovává. Je jim zasvěcen jeden z menších sálů výstavy.

Pražské motivy na ilustracích jsou přitom inspirované autorovým dětstvím prožitým na Starém Městě.

Výstava Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte! Foto© PetrSalek.com

Rozptýlení a hra jsou zase hlavní témata dětského koutku v horním patře expozice. Stěžejní je přitom samozřejmě motiv Maxipsa Fíka. Ale jsou zde k vidění i ukázky z filmové tvorby a několik filmových plakátů.

Současně s výstavou vydalo nakladatelství KAVKA dosud nejobsáhlejší knihu o životě a díle Jiřího Šalamouna.

Monografie Nic k zahození od nakladatelsví Kavka. Foto© PetrSalek.com

Monografie Nic k zahození ukazuje chronologicky řazený průřez Šalamounovou tvorbou. Kromě Maxipsa Fíka, ilustrace Cooperova Posledního Mohykána, Saroyanova Tracyho tygra či Tolkienova Hobita  obsahuje publikace doprovodné texty deseti autorů i Jiřího Šalamouna. Název knihy odkazuje na obrovské bohatství kvalitního obrazového materiálu, který autoři knihy našli v autorově archivu a ze kterých nešlo „nic zahodit“.

Předseda správní rady Jiří Pospíšil. Foto© PetrSalek.com

Výstava bude v Museu Kampa k vidění do 30. září 2021.

Text: Soňa Šálková


Summary

Jiří Šalamoun (*1935) has finally got a great show of his artworks in his native Prague. The Kampa Museum presents the largest retrospective of the living legend of book illustration and animated film. The title of the exhibition Jiří Šalamoun: Who has not seen, will not believe, believe me!. shows that the artist, best known as the creator of the visual form of the popular dog hero Maxipes Fik, is even at 86 not loosing his humour. The exhibition’s exclusive source was the extensive private archive of Jiří Šalamoun, in which the curators: Terezie Zemánková and Michaela and Luboš Drtina found all the exhibits. From about hundred books that Šalamoun illustrated and graphically adapted since the 1970s, a total of 30 illustration cycles are represented in the exhibition. Some of them accompanied by free lithographs that follow the themes treated in the illustrations.

The exhibition will be on view at the Kampa Museum until 30 September 2021.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..