Petr Kameníček vystavuje své dřevěné artefakty v Paláci Templ

Petr Kameníček vystavuje své dřevěné artefakty v Paláci Templ

Galerie v gotickém paláci Templ v centru Mladé Boleslavi prezentuje během letních prázdnin plastiky a reliéfy uměleckého řezbáře Petra Kameníčka. Všech 127 objektů na stěnách i volně rozmístěných v prostoru upoutá brilantním řemeslným zpracováním i velkou rozmanitostí námětů. Kombinací výtvarného nadání, představivosti a smyslu pro humor se autor vyjadřuje k důležitým tématům z historie nebo výrazně lidským vlastnostem i slabostem.

Virtuální prohlídka výstavou:

U příležitosti výstavy se nám podařilo položit Petru Kameníčkovi několik otázek:

Artmagazin.eu:

Jak jste se dostal k uměleckému zpracování dřeva?

Petr Kameníček

Petr Kameníček:

Otec , akademický malíř, se občas věnoval i práci se dřevem a tak jsem o prázdninách v Jevanech s kamarády taky pilně vyřezával. Tenkrát nepanoval kult opečovávaného dítěte a tak se jen občas zalepily nešikovné prsty flastrem a jelo se dál. Po maturitě jsem nastoupil do vysočanské Pragovky a pak dokonce na stavbu tehdy začínající dálnice. Od dvou let vojny mi to ale nepomohlo. Ještě na vojně jsem se dozvěděl o místě řezbáře v Divadle Spejbla a Hurvínka, kam jsem byl po jakési variantě talentové zkoušky přijat.  Působil jsem tam 20 let a po pár letech si dodělal odborné vzdělání jako umělecký zpracovatel dřeva. Po sametové revoluci jsem v divadle skončil a odešel na volnou nohu, ale u práce se dřevem jsem samozřejmě zůstal.

Artmagazin.eu:

Vaše letošní výstava v Galerii Templ působí i přes velké množství exponátů velmi příjemně a harmonicky. Kdo je autorem její koncepce?

Petr Kameníček:

Nejradši si své výstavy organizuju sám. Prohlédl jsem si krásné výstavní prostory v Paláci Templ a přivezl si víc věcí na výběr. Nejhorší byla doprava, ale s tou mi naštěstí pomohl syn a ještě jeden kamarád. Miluju, když pořádám a rovnám věci v expozici podle témat, jako například muzika, náboženství, politika nebo osobnosti. Dřevěné kozy, které v Templu jsou v největší místnosti, vždycky vozím s sebou. Dají se zvýšit nebo snížit a umístit libovolně do prostoru. Dřevěné stojánky na popisky jsou samozřejmě také ode mě.

 

Artmagazin.eu:

Co vás inspiruje, jak hledáte náměty pro své objekty. Máte vždycky přesnou představu, co z určitého kusu dřeva vyrobíte?

Petr Kameníček:

Vždycky vím, co chci vytvořit, ale název někdy ještě vylepším. Snažím se, abych nebyl úplně přízemní. Nejsem věřící, ale hodně inspirativní je pro mě bible. Kromě toho hledám inspiraci v umění nebo v něčem, co mě zaujme ve společnosti. Opravdu málo věcí se změní teprve v průběhu práce. Například Toyen a Štýrský na nádraží v Paříži vznikl z takové skořepiny, ze které jsem musel vydutit všechno, co bylo špatný. A pak mě napadlo přidat tam ruce. Ale to je jeden z mála kousků, kde jsem dopředu váhal, co z toho vznikne. Jinak jsem byl vždycky takový glosátor. U nás v Jevanech jsem 40 let psal zprávy z fotbalu, což byla pro mě záminka k jiným komentářům. Měl jsem z toho párkrát za normalizace problémy.

 

Artmagazin.eu:

Jaký druh dřeva pro své objekty používáte?

Petr Kameníček:

Dřevo může být různé. Soused například porazil dub, udělal z něj štěpiny a skladoval je 10 let na půdě. Pak se mě zeptal, jestli by se mi hodily. No ovšem že jsem je chtěl. Je to červený dub a na výstavě jsou z něj například ruce rozhrnující oponu nebo reliéf Daidalos a Ikaros. Tenkrát na západě je také z dubu, akorát rám je namořený kvůli kontrastu. Třetí pohlaví je z ořechu a je umístěné na rámu z bukové překližky. Některý motiv potřebuje zkrátka zarámovat jako grafika. Deska s golfovým míčkem Od jamky k jamce je z lípy, ale namořené, protože lípa je přirozeně světlá. Jeden reliéf v přední místnosti je z akátu, který mám také od jednoho souseda. Na druhu dřeva celkem moc nezáleží, Ale třeba mahagon, ze kterého je Gejša, ten roste úplně špatně. Musí se řezat strašně ostrým dlátem přes léta. Také borovice se špatně zpracovává, to není řezbářské dřevo.

 Výstavu artefaktů Petra Kameníčka je možné navštívit v Paláci Templ v Mladé Boleslavi do konce srpna 2021. Výstava je prodejní.

Inspirujte se na petrkamenicek.cz

Rozhovor zaznamenala Soňa Šálková, foto: Petr Šálek


Summary

The gallery in the Gothic Templ Palace in the historic centre of Mladá Boleslav presents wooden sculptures and reliefs by the art carver Petr Kameníček. All 127 wooden objects on the walls or freely placed in the space attract visitors´attention by  the brilliant craftsmanship and a great variety of themes. By combining artistic talent, imagination and sense of humour, Petr Kameníček expresses himself on important themes of art and history or on distinctly human qualities and weaknesses.

 

The exhibition of artifacts by Petr Kameníček can be visited in the Templ Palace in Maldá Boleslav until the end of August 2021. Most of the exhibits are for sale. petrkamenicek.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..