Jiří Šalamoun: Básně všechny a jedno leporelo

Jiří Šalamoun: Básně všechny a jedno leporelo

Charakteristickým výkřikem A helemese! pozvalo nakladatelství KAVKA všechny přátele a příznivce Jiřího Šalamouna (1935-2022) na slavnostní uvedení nové knihy s verši, které napsal v rozmezí let 1978 – 2021.

Vloni na podzim u příležitosti autorovy velké retrospektivní výstavy v Museu Kampa vydalo nakladatelství obsáhlou monografii Nic k zahození o životě a díle známého ilustrátora a tvůrce animovaných filmů, který nás ohttps://artmagazin.eu/jiri-salamoun-v-museu-kampa-kdo-nevidel-neuveri-to-mne-verte/pustil letos na jaře.

Kniha Básně všechny a jedno leporelo teď přidává k Šalamounovu dílo další facetu.

Jiří Šalamoun, autorské publikace. Foto© PetrSalek.com

Na setkání dne 20. října 2022 v knihkupectví Kavka u příležitosti jejího uvedení na knižní trh vzpomíná grafik a ilustrátor Pavel Sivko:

„Sešli jsme se, Jiří, my, kteří jsme Tvými obdivovateli, ale hlavně Tvými přáteli a kamarády. Stále obdivujeme Tvé kresby, ilustrace a grafiky.
Tentokrát jsme přišli, aby nám Anna Duchoňová

Anna Duchoňová zhudebnila Šalamounovy básně. Foto© PetrSalek.com

zazpívala Tvé zhudebněné básně a pánové Igor Bareš, Jan Kanyza a Arnošt Goldflam je přednesli. Ne, že bychom některé neznali, ale teď vyšly v jedné knize a máme je pěkně pohromadě. Ale hlavně, úžasné bylo je poslouchat v autorském podání tří herců. Komické bylo, že měli připravené někdy stejné básně, prostě některé byly favority, ale stačilo zalistovat, a hle!, našla se hned skvělá náhrada. Jednu báseň nakonec přečetli všichni tři a pokaždé měla velký úspěch. Jiří, byl jsi náhle přítomen mezi námi. Tvá ironická zamyšlení, Tvůj sarkasmus, Tvá melancholie nebo snad i nostalgie, temné ponory i nečekané úvahy, Tě připomenuly, ano… byl jsi tu s námi a tiše a šibalsky ses usmíval.“

Pánové Igor Bareš, Jan Kanyza a Arnošt Goldflam

Pánové Igor Bareš, Jan Kanyza a Arnošt Goldflam. Foto© PetrSalek.com

Summary.

After last year’s publication of the works of the popular illustrator and author of animated films Jiří Šalamoun (1935-2022), the Kavka publishing house has now published a book of the artist’s lesser-known artistic activity entitled All poems and one Leporelo. On October 20, 2022, a festive launch of the book took place in the Kavka bookstore in Prague 1. It was attended by friends and admirers of the artist, who passed away this spring. At the meeting, Anna Duchoňová sang to Jiří Šalomoun’s lyrics and popular actors Igor Bareš, Jiří Kanyza, and Arnošt Goldflám recited some of his poems.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..